Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, bazı basın yayın organlarının internet sayfaları ile sosyal medya hesaplarında 22 Ocak 2016 Cuma tarihinde kullanılan “Sorgun Belediyesi Karla Mücadelede Sınıfta Kaldı” başlıklı haberlerin maksatlı ve gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmayan soyut iddialardan ibaret olduğunu belirtti. 

Basın özgürlüğünün Anayasal teminat altında olduğunu ve yapıcı olmak kaydıyla her türlü eleştiriden memnuniyet duyacaklarını ifade eden Başkan Şimşek, basın ve ifade özgürlüğünün temel sac ayaklarının tarafsız, gerçek ve ilkeli habercilik olduğunun altını çizdi. 

Başkan Şimşek, “İnsanın doğa olaylarıyla mücadelesi tarih boyunca gelişerek devam etmiştir. Devletimizin bize sağlamış olduğu bütün imkanları mümkün olan en üst persformansta kullanarak vatandaşımıza hizmet etme gayretindeyiz. Şahsıma veya kurumsal olarak bize yapılan eleştiriler elbette tolere edilebilir fakat ilk kar tanesi yere düştüğü andan itibaren mesai mefhumu gözetmeksizin ve hatta uykusuz çalışan personelimizin emeklerinin hiçe sayılarak eleştiri sınırlarının ötesinde bir üslupla değerlendirilmesi, kelimenin en ılımlı haliyle kul hakkıdır” dedi.

KENDİLERİYLE ÇELİŞİYORLAR
Söz konusu haberi yapanların üçüncü bir şahısla değil, bizzat kendileriyle çeliştiklerini söyleyen Başkan Şimşek, “Zira iddia edildiği gibi eski tarihli görselle yayınlanan habere imza atanların, hem yerel basında hem de 4 Ocak 2016 tarihi saat 15.58 itibariyle ulusal basında “SORGUN BELEDİYESİ KAR TEMİZLEME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR” başlıklı haberleri mevcuttur. Yoğun kar yağışının olduğu günlerde yaptıkları haberde: “Sorgun Belediyesi, kentte etkili olan kar yağışının olumsuz etkilerinin vatandaşları mağdur etmemesi için yaptığı çalışmalarına devam ediyor.Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı 2 greyder, 2 kepçe ve 15 kişilik ekiple kentin muhtelif yerlerinde tuzlama ve yol açma çalışmaları sürerken, temizlik işleri ekipleri de şehir merkezindeki kaldırımları kardan temizliyor. Olumsuz hava koşullarına karşı vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla ekipler sabah erken saatlerden itibaren çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, özellikle eğitim kurumları, ibadethaneler, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanlarda kar küreme ve tuzlama çalışmaları yapıyor. Sorgun Belediyesi tüm birim ve ekipleri ile kentte etkili olan kar yağışından oluşabilecek olumsuz etkilere karşı 7/24 çalışmalarına devam ediyor. Şehir merkezinde belediye iş makineleri ve ekipler süresiz olarak kar temizleme çalışmalarına devam etmektedirler. Meydana gelebilecek buzlanmalara karşıda ana caddelerde ve ara sokaklarda tuzlamalar yapılmaktadır.” Şeklinde ifadeler kullanan kişiler, ne oldu da etkili kar yağışının sona ermesiyle bu tür haberler yaptılar. Tüm vatandaşlarımızın bilmesini isterim ki; kendi bünyesindeki personelle ücretsiz şekilde halka sunulacak tanıtım hizmetlerinin üçüncü şahıslara para karşılığı yaptırılması talepleri dün olduğu gibi bugün de yarın da reddedilecektir. Sorgun’umuz için aktarılan bütün kaynaklar bizzat halkın hizmetinde kullanılacaktır” dedi.

MAKSAT ÜZÜM YEMEK Mİ, BAĞCIYI DÖVMEK Mİ?
Başkan Şimşek, görülen lüzumsuzluk üzerine yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Kış aylarının başlamasıyla birlikte belediyemizin her yıl olduğu gibi bu yıl da kış hazırlıklarını tamamlayarak karla mücadele ekiplerini oluşturmuştur. Ekipilerimizin sorumluluk alanları belirlenerek ekip sorumlularına bildirilmiştir. Yapılan karla mücadelede bu güne kadar vatandaşın herhangi bir yerde mahsur kalması, ambulans veya acil ulaşım araçlarının hareketin kısıtlanması gibi herhangi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalınmamıştır. Nitekim bu ve benzeri durumlar da belediyemize veya herhangi bir kamu kurumuna da intikal etmemiştir. Karla mücadele ederken vatandaşların talepleri olduğunda belediyemize ait kepçe, greyder ve diğer ekipmanlarımızla anında müdahale edilmiştir. Yayınladıkları fotoğaf ve haberlerle belediyemizin karla mücadele ettiğini haber yapanlar ne oldu da bugün ters köşe yapıp belediyemizin karla mücadelede sınıfta kaldığını haber yapmaya başladılar. Görüldüğü üzere yağan kar yağmurla beraber ılık bir havada olduğu için eriyip gitmektedir. Hani bir söz vardır, ‘Su satmak için yangın çıkaranlar var’ denir ya, bunlar da dün başka ağızdan konuşup haber yaparken bugün ne oldu da belediyenin karla mücadelenin sınıfta kaldığının haber yapıyorlar. Yerleşim alanı olarak birçok vilayetten büyük olan ilçemizin sorunlarını belediye imkanlarımızı zorlayarak vatandaşlarımızın huzur ve refahı için elimizden gelen gayret ve çalışmanın içerisinde olduğumuzu vatandaşlarımızın bilmesini isterim. Bizim amacımız vatandaşlarımızın zor ve sıkıntılı anlarında onların sıkıntılarını giderecek her türlü tedbiri almaktır. Amaçları üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olanlarla aynı safta yer almadık, hiçbir zaman da yer almayız. Biz ilçemize hizmette ve vatandaşımızın huzur ve refahının sağlanmasında üzerimize düşen görevlerin bilincindeyiz. Daha güzel günlerde görüşmek dileklerimle huzurlu, mutlu ve saadetli yuvalar içinde yaşanızı temenni ederim.”