Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Bozok Üniversitesi, Edebiyat Topluluğu tarafından düzenlenen “Şiirlerle Hz. Muhammed (sav)” konulu konferans gerçekleştirildi.

Erdoğan Akdağ Kongre Kültür Merkezinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferans İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Prof. Dr. Ömer Yılmaz konuşmasında edebiyatın ve edebiyatçıların ilmi konuşmalara tat kattığına değinerek tarihte önemli yere sahip olan Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli gibi şahsiyetlerden alıntılarında bu tür konuşmalara güzellik kattığını belirtip tüm katılımcılara teşekkür etti.

İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Talha Erdem’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ardından konferansa geçildi.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akkaya’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansta Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa ( sav) şiirlerle anlatıldı. Prof. Dr. Akkaya, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in ( sav) sabrı, hoşgörüsü, cömertliği; mükemmel kişiliğini anlamak ve yaşama uygulamayabilmenin de önemine vurgu yaptı. Dünden bugüne ünlü edebiyatçı şair ve yazarların titizlikle şiirlerinde peygamberimizden nasıl söz ettiklerine dair örnekler verdi. 

Programın sonunda İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akkaya’ya plaket takdim etti.