Sağlık Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmaya göre hastanelerde 4 bine yakın polis görevlendirilecek.

Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Faik Eroğlu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi adına Sağlık Bakanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü ile yaptığı çalışmalara destek verdi.

Eroğlu, şiddetle mücadele konusunda başlatılan uygulamaların olumlu olduğunu belirterek ilave tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Daha önce sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların 6 ay süreyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlara sağladığı haklardan yararlandırılmaması önerisini getirdiklerini anımsatan Eroğlu, bir diğer önerilerinin de “İngiltere Modeli” adı verilen sistem olduğunu belirterek, “Bu sisteme göre sağlık çalışanlarına şiddet uygulamış kişilerin kayıt altına alınması gerekiyor. Ülkenin neresinde olursa olsun bir sağlık kuruluşuna başvuran bu kişinin sistemde daha önce şiddet uyguladığı ortaya çıkarılarak, bunların kolluk kuvvetleri nezaretinde muayenesi yapılabilecek” diye konuştu.