Şiddete Ve Tacize Hayır Dediler

Türk Ocağı Yozgat Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi Cumhuriyet Alanı'nda basın açıklaması yapıldı.
Yayınlanma tarihi: 06 Mart 2015, Cuma günü, saat: 19:58

Yozgat Türk Ocağı Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Cumhuriyet Alanı’nda bir basın açıklaması gerçekleşti. Çok sayıda kadının destek verdiği basın açıklamasında konuşan Yozgat Türk Ocağı Başkanı Nefise Yüksel, “Kadın her şeyden önce insandır. Kadına şiddete ve tacize hayır” dedi.

Türk Ocağı Yozgat Şubesi Başkanı Nefise Yüksel Cumhuriyet Alanı’nda yaptığı basın açıklamasında dünyada ve Türkiye’de kadınların sorunları ve kadınlara yönelik uygulanan şiddet eylemlerine dikkat çekti. Kadınların üretime ve yönetime katılma imkanına kavuştukları her ülkede o ülkenin toplumunun gelişme çabalarında etkin ve önemli roller üstlendiklerine değinen Yüksel, “ Hiçbir ülkenin kadınının emeği ve katkısı olmadan sağlıklı bir şekilde gelişmesinin, kalkınmasının ve demokratikleşmesinin mümkün olmayacağını düşünüyoruz. Günümüzde kadınlara sosyal, ekonomik ve politik kategorilerde her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuza inanıyoruz. Kadın sorunları ile ilgili araştırmalar dünyada yoksulluk içinde yaşayan bir milyar dört yüz bin insanın yüzde 7’sinin kadınlardan oluştuğunu ortaya koyuyor. Dünyanın en yoksul işçilerinin yüzde 60’ını yine kadınlar oluşturuyor. Erkeklere göre yüzde 20 ila yüzde 70 arası daha az maaş alıyorlar” şeklinde konuştu.

Dünyada meydana gelen açlık, savaş ve göç gibi olağanüstü durumlarda da en ağır maliyetleri yine kadınların ödediğini söyleyen Yüksel, küresel üretimin yüzde 66’sını kadınların gerçekleştirmesine rağmen küresel gelirden kadınların aldığı payı sadece yüzde 10 olarak açıkladı. Kadınların sorunlarını istatistiksel olarak da gündeme taşıyan Türk Ocağı Başkanı Nefise Yüksel, “Kadınlar dünya mal varlığının sadece yüzde 1’ine sahiptir. Dünyada okuma yazma bilmeyen nüfusun üçte ikisi kadındır. 15 yaş üzeri kadın nüfusunun işgücüne katılım oranı AB ülkelerinde yüzde 42 iken Türkiye’de yüzde 26 dır. Oysaki varılmak istenen AB Lizbon stratejisine göre 2010 yılı itibarı ile yüzde 60’dır” diye konuştu.

TÜRKİYE SON SIRALARDA
Yozgat Türk Ocağı Başkanı Nefise Yüksel, Türkiye’nin 2010 küresel göstergeler sıralamasında 136 ülke arasında 126’ıncı sırada yer aldığını iddia etti. Türkiye genelinde 3 bin 500 İl Genel Meclisi üyesinin yalnızca yüzde üç buçuğunun kadınlardan oluştuğuna değinen Yüksel, muhtarlık dağılımında ise bu oranın sadece yüzde 1 olduğunu açıkladı. Türkiye’de hanımlara uygulanan şiddet oranlarının çarpıcı olduğunu da dile getiren Yüksel, “. İşte bu sebepten son dönemde artan ve canımızı yakan şiddet olaylarına duyarlı olduğumuzu haykırmamız gerektiğini düşündürdü ve hareke geçirdi. Kadına yönelik şiddet kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının ihlalidir. Maddi ve manevi bütünlük hakkı kişi özgürlüğü ve güvenlik hakkı, ifade özgürlüğü, eğitim hakkı, çalışma hakkı gibi birçok hak ihlalini içine almaktadır. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de kadınların yüzde 44’ü duygusal şiddet görüyor. Ülkemizde son 9 yılda kadın cinayetleri yüzde bin 400 oranında artmıştır. Her gün ortalama üç veya dört kadın 1 erkek tarafından öldürülmektedir. Bu düşündürücüdür” şeklinde konuştu.

ERLERİ YETİŞTİREN ANALARDIR
Türk Ocağı Yozgat Şube Başkanı Nefise Yüksel, kadınlara değer vermenin geleceğe yönelik yapılan en büyük yatırım olduğunu savundu. Erkekleri yetiştirenlerin bir kadın ve ana olduğuna dikkat çeken Nefise Yüksel, “Unutulmaması gerekir ki kadın hakları ile kadındır. Hakları hiçe sayılan kadın, kadınlık bilinci ve erdemi çürümüş bir toplumsal yozlaşmaya zemin hazırlar” dedi. Kadınların talepleri ve isteklerinin özünde emek ve eşitlik gibi kavramların yer aldığını ifade ede Yüksel, Türk İslam inancına mensup insanların her zaman kadına değer verdiğini ve İslam dinin de bunu emrettiğini hatırlatarak, “Biz Türk İslam Ülküsü ile yetişmiş kadınlar bize yan bakanı söylemeyi ar ederiz. Bizim bu zayıf yanımızı bilen, tahmin edebilen soysuz standart altı kişiler kadını taciz eder. Toplumda ki bu kişilerin dilini koparma, elini kırma zamanıdır. Kendimizden emin olduğumuz sürece korkmayacağız” diye konuştu.

KIZ ÇOCUKLARI OKUMALI
Türk Ocağı Başkanı Nefise Yüksel, Türk analarının evlatlarına Allah ve peygamber sevgisi aşıladığını ve eve giren bir örümceği dahi incitme hakkımızın bulunmadığını öğrettiğini söyledi. Yüksel, kız çocuklarının inadına okuması ve eğitim yönünden tam donanımlı hale gelmesi gerektiğini de ifade ettiği konuşmasında, “ Kızlarımızı inadına okutmalıyız, Eğitim her yaşta gereklidir. Eğitimin yaşı olmaz, her konuda her alanda kendimizi geliştirelim, öğrenelim, bilgili, görgülü ve güçlü olalım” şeklinde konuştu. Kadınlardan yoğun alkış alan basın açıklaması sonrasında aynı zamanda Öğretmen olan Nefise Yüksel’e kız öğrencileri tarafından çiçek takdimi yapıldı.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 6 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki