Yozgat Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda Genel Sağlık Sigortası (GSS)  bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantı, Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan, Şube Müdürleri Rüstem Özdemir, İsmail Kayabaşıoğlu, Osman Ay,  Sosyal Güvenlik Uzmanı  Çağlar Mızrak,  SGK İl Müdürü Nejat Deniz, Müdür yardımcıları İhsan Gedik ve Bilal Keskin’in katılımlarıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan SGK İl Müdürü Nejat Deniz, Genel Sağlık Sigortasının (GSS) 6663 sayılı Kanunu ile  Sosyal Güvenlik uygulamaları hakkında bazı yasal düzenlemeler yapıldığını söyledi. .

Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Genel Sağlık Sigortası (GSS) Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan ise, yeni düzenlemelerle lise ve üniversiteden mezun olan gençlerin 2 yıl sağlık hizmetlerinden faydalanabileceğini müjdesini verdi.

“Kanun yürürlüğünden önceki uygulamada lisede okuyan gençler 20 yaşına kadar, üniversitede okuyan gençler ise 25 yaşına kadar anne babalarının sağlık haklarından faydalanabiliyorlar. Ancak mezun olan gençlerimiz için bu haklarından faydalanma imkanı sona eriyordu. Hal böyle olunca mezun olan gençlerimize işsiz oldukları dönemde çeşitli prim borçları çıkıyor ve ödemekte zorluk çekiyorlardı. Bu mağduriyete son vermek amacıyla bu durumda olan gençlerimize yeni haklar getirilmiş, herhangi bir kapsamda sigortaları olmasa bile sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanmıştır “

Sağlık güvencesi olmadığı için tedavi olamadan hayatını kaybeden çocuklarımız, Geçmişte hastane kapılarından çevrilen vatandaşlarımızı  hatırladığımızda sistemin ne kadar hayati önem taşıdığı anlaşılmaktadır. Sonuç olarak, açıklamaya çalıştığım bütün bu yenilikler vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artıracak türdendir. Sağlıklı bir toplumun oluşturulması ve insanca yaşamanın sağlanması için getirilen bu hakların gençlerimize ve tüm topluma hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Sosyal Güvenlik İl Müdür Nejat Deniz ise katılımlarından dolayı basın mensuplarına teşekkür etti.