SGK adına arayanlara itibar etmeyin

Sosyal Güvenlik Kurumu Yozgat İl Müdürü Nejat Deniz, vatandaşların ’Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız’ gibi ifadelere itibar etmemesi gerektiğini belirtti.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 00:50

Sosyal Güvenlik Kurumu Yozgat İl Müdürü Nejat Deniz, vatandaşların ’Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız’ gibi ifadelere itibar etmemesi gerektiğini belirtti. Deniz, "Bu şahısların verdikleri banka hesabına vatandaşlarımız herhangi bir para yatırmamalı, böylelikle olası dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçebileceğiz" dedi.

SGK Yozgat İl Müdürü Nejat Deniz, özellikle son dönemlerde, bazı şahısların SGK adını vererek vatandaşların genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için usulsüz yollara başvurduklarının tespit edilmeye başlandığını kaydetti. Deniz, "Son dönemde Kurumumuzun adını vererek bazı şahısların vatandaşlarımızı aradıkları, kişilerden genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için bildirdikleri banka hesabına para yatırmalarını istedikleri, vatandaşlarımızdan haksız menfaat elde etmeye yönelik teşebbüste bulundukları tespit edilmiştir" diye konuştu.

SGK İl Müdürü Deniz, "Kurumumuz tarafından hiçbir vatandaşımız ‘Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız’ gibi ifadeler kullanılarak aranmamaktadır" diyerek, "Vatandaşlarımızın bu tarz bir yaklaşım içerisinde olan şahıslara hiçbir şekilde itibar etmemelerini ve bu şahısların verdikleri banka hesabına herhangi bir para yatırmamalarını, böylelikle olası dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçilebileceğini bildiririz" şeklinde konuştu.

Deniz, yaptığı açıklamada, "Bilindiği üzere; 5510 sayılı Kanununun 92 inci maddesi uyarınca, ülkemizde yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda tescil edilen vatandaşlarımızın yapmış olduğu gelir testi başvurusu sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık geliri tespit edilmekte ve ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primleri vatandaşlarımıza posta yoluyla bildirilmektedir. Ödemeler, Kurumumuz ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine ve Kurumumuz web sayfası üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ayrıca zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız kurum ünitelerimizden ya da www.sgk.gov.tr adresindeki ’E-SGK/E-Hizmetler/GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ ekranından kimlik bilgileri ile sorgulama yapabilmektedir" ifadelerini kaydetti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 6 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki