Şeyzade'de Restorasyon Kararı Çıktı

Yaklaşık 8 ay önce meydana gelen yangın sonrası ibadete kapatılan Şeyhzade Hacı Ahmet Efendi Camisinin restore çalışması ile ilgili önemli bir adım atıldı.
Yayınlanma tarihi: 23 Ekim 2015, Cuma günü, saat: 09:23

Yozgat’ın manevi önderlerinden Şeyzade Hacı Ahmet Efendi ve ailesinin türbelerinin bulunduğu tarihi cami 10 Nisan’da günü çıkan yangın ile kullanılamaz hale gelmişti. Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca’nın Yozgat İl Koordinasyon toplantısında caminin restorasyonuyla ilgili herhangi bir çalışma yürütülmediği yönündeki açıklamaları üzerine harekete geçen 23’üncü dönem Yozgat Milletvekili ve Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Osman Coşkun’un girişimleri neticesinde 8 aylık aranın ardından restorasyon çalışmaları ile ilgili somut adım atıldı.

Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Karaca’nın açıklamasının gündeme gelmesinin ardından konuyu ilk olarak Kayseri Vakıflar Bölge Müdür Vekili Hakkı Murat’a ileten Coşkun, sonrasında Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül’le yaptığı görüşmeler neticesinde Şeyhzade Hacı Ahmet Efendi Cami’nin restorasyon kararının kuruldan çıkmasını sağladı.

Coşkun, yangın sonrası Temmuz ayında Şeyhzade Hacı Ahmet Efendi Camisini ve AŞK Vakfı Başkanı Şakir Ergin’i ziyaret etmiş, cami ve türbenin bulunduğu kutsal mekanın Yozgat için önemli bir müessese, manevi bir merkez olduğunu belirterek, ibadete açılması için her zaman hizmete hazır olduğunu açıklamıştı.

Yangının meydana geldiği Nisan ayından bu tarafa restore çalışmalarının başlamamış olmasını büyük bir üzüntü ile Yozgat basınından öğrendiğini ve ivedilikle girişimlerde bulunduğunu söyleyen Coşkun;

“Kayseri Vakıflar Bölge Müdür Vekili Hakkı Yurtlu, Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül ile yaptığım görüşmeler neticesinde Allah'ın izni ile Şeyhzade Hacı Ahmet Efendi Camiinin restorasyonuna ilişkin karar Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü kurulundan 5’inci sırada çıktı. Yozgat için önemli müessese, manevi bir merkezde meydana gelen yangın vakası tüm Yozgatlıların yüreğinde yangınlar yaşattı. Bu manevi zenginliğin emaneti noktasında muhterem Ali Şakir Ergin'in gayret ve kaygılarını daha önce yaptığım ziyaret sırasında yakından müşahede ettim. Temennimiz ve duamız caminin bir an evvel ibadete açılmasıydı. Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Bey’in son açıklamalarının ardından ivedilikle görüşmelerim oldu. Şükürler olsun Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü kurulundan restore kararı çıktı. İnşallah caminin ibadete, manevi dünyamızın zenginliği türbelerin ziyarete açılacağı günün hasretini çekmekteyiz” diye konuştu.   

Etiketler: şeyhzade   ahmet   efendi   cami   ali   şakir   ergin   yangın   yardım   vakıf   osman çoşkun  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki