İster tatil, olsun ister iş için olsun fazla seyahat yapanların kilo alma açısından riski daha fazla. Çünkü yolculuklarda normalden daha çok ve kalorisi daha fazla yiyecek ve içecekler tüketiliyor. 

Seyahatlerde insanların kendilerini daha özgür hissedip birçok şeyi yemek istediğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, sık seyahat edenleri kilo alımından koruyacak önerileri şöyle özetledi: 

AÇIK BÜFELERDEKİ RİSK
“Güne kahvaltıyla başlayın. Açık büfe kahvaltılardan uzak durun. Akdeniz tarzı bir kahvaltı (peynir, zeytin, domates, salatalık, yeşillikler, tam tahıllı ekmek, meyve vb.) tercih edin. Mümkün olduğunca işlenmiş et ürünlerinden kaçının. 

PİZZA VE HAMBURGER YEDİYSENİZ DAHA FAZLA HAREKET EDİN
Öğünlerde protein ağırlıklı beslenme gün içerisinde tok kalınmasını sağlar. Izgara, haşlama veya fırında pişmiş etleri tercih edin, yağda kızartılmışlardan kaçının. Pizza, hamburger tarzı besinler tükettiğinizde o gün içerisinde daha aktif bir gün geçirmeye dikkat edin.

BAĞIRSAK HAREKETLERİNİ ARTIRMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT
Hava değişikliği ve sürekli oturma pozisyonu bağırsak hareketlerini etkiler. Bağırsak hareketleri için; öğünlerin birinde mutlaka sebze yemeğe gayret gösterin. Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tüketin. Ziyaret edeceğin yerlere mümkün olduğunca yürüyerek gidin. Gün içerisinde 1 kupa yeşil çay bağırsak hareketlerini hızlandırır. Öğün aralarında kayısı- erik -incir – armut yemek bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.”

SEYAHATTE VÜCUDUN SIVI İHTİYACINI KARŞILAYIN
Genelde seyahat halindeyken sık tuvalete çıkmamak için sıvı tüketiminin azaldığını belirten Güler, seyahat boyunca en az 1.5 litre su içilmesi gerektiğini söyledi, “Su dolaşım ve bağırsak sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar. Seyahat boyunca sağlıklı yiyecekler tüketin, küçük kaçamakları diğer öğünlerde daha dengeli beslenerek telafi edin” tavsiyesinde bulundu.