Sessiz katil karbonmonoksit

Yozgat İl Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaarslan, korbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyararak, “Karbonmonoksit sessiz katildir” dedi.
Yayınlanma tarihi: 05 Ekim 2015, Pazartesi günü, saat: 10:43

Yozgat İl Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaarslan, kış aylarında vatandaşların korkulu rüyası olan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerini karşı alınacak basit önlemlerin hayat kurtaracağına dikkat çekti. Karaarslan, şunları kaydetti:

"Hiç fark ettirmeden tüm eve yayılabildiği için karbonmonoksit tıp dünyasında sessiz katil olarak tabir ediliyor. Vücutta etkisini hemoglobine bağlanarak gösteriyor. Yani hemoglobinin esas görevi; oksijen alıp karbondioksiti dışarı atmaktır. Bu sebeple de görevini yerine getiremiyor ve etkilerini göstermeye başlıyor. Hafif zehirlenmelerde sersemlik, baş dönmesi, kulak çınlaması, mide bulantısı gibi hafif semptomlar olabiliyor ve vatandaşlarımız bunları göz ardı edebiliyorlar.

Ciddi zehirlenmelerde ise yine aynı belirtilerle başlıyor. Bunlar ilerleyerek bilinç kaybı ve komaya kadar gidiyor. Bunun dışında göğüs ağrısı, çarpıntı, kalpte ritim bozuklukları ve kalp krizine kadar ilerleyebiliyor.

Karbonmonoksit odun veya kömürün yeterince yanmaması sonucunda ortaya çıkıyor. Evlerimizi yeterince havalandırarak, odun ve kömürümüzün iyi yanıp yanmadığını kontrol ederek ve kombilerimizin bakımlarını yaptırarak bunları önleyebiliriz.

Özellikle rüzgarlı havalarda bazen gaz geri tepebiliyor. Bu sebeple dışarıya açılan boruların yönünü değiştirilebilir şekilde yapmamız gerekiyor. Karbon monoksit sensörü kullanabiliriz. Zehirlenmelerde en ufak şüphede bile uzman hekime başvurulması gerekiyor. Hasta bilinçsiz ise hasta yakınları yakından takip etmesi gerekiyor."

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki