Sertifikalı fidanları tercih edin

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, taşıma ve satış sertifikası olmayan fidanların alınmaması uyarısında bulundu.
Yayınlanma tarihi: 30 Mart 2015, Pazartesi günü, saat: 09:45

Yozgat’ta bahar aylarının gelmesi ile birlikte fidan satışları da başladı. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de fidan satışlarına yönelik denetimlerini artırdı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, baharın başladığı bu günlerde meyve fidanı alırken ve fidan dikerken yetiştiricilerin dikkatli olmaları konusunda uyardı. Fidanların sağlıklı, kök teşekkülü gelişmiş, genç, hastalıklı olmaması gerektiğine değinen Özdemir,  “İlçelerden ve çevre illerden çok miktarda fidan gelmektedir. Bu fidanlar yetiştirildikleri İllerin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerince muayene edilmekte, hastalık ve zararlı ile bulaşık olmadığını gösterir kurşun mühürle mühürlenmekte ve fidan satıcısına da taşıma ve satış sertifikası verilmektedir. Bu sertifikanın süresi bir hafta ile sınırlıdır. Piyasadan mühürsüz, zirai karantina taşıma ve satış sertifikası olmayan fidanlar satın alınmamalıdır. Modern ve kârlı bir meyve yetiştiriciliğinin temelini uygun ve kaliteli fidan seçimi oluşturmaktadır. Fidan seçiminden dikim tekniğine kadar gösterilecek titizlik karlı bir yetiştiricilik için şarttır. Yetiştirici; her şeyden önce bahçesinde yetiştirmeyi düşündüğü türün anaç ve kalem özelliklerini bilmesi gerekir. Kısacası fidanın kimliğini tanımalıdır. Bunun için de sertifikalı fidanlar tercih edilmelidir" dedi. 

Etiketler: ziyaattin özdemir   yozgat   tarım   gıda   fidan   sertfika  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki