Sendikaya kayıtlarınızı yaptırın

Yozgat Şube Başkanlığı olarak, sendikamızın iş kollarına giren taşeron şirketlerde çalışan ve henüz sendikamıza üye olmayan işçilerin biran evvel sendikamıza kayıt olmalarını istiyoruz.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 00:45

11 Eylül 2014 günü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6552 sayılı Kanunun ile taşeronlar ile (bazı şartlara riayet etmek kaydıyla) yapılacak toplu iş sözleşmelerinde ücret farkı oluşması halinde fiyat farkı olarak işçiye ödenmesi imkânı getirildi. 

Hizmet - İş Sendikası ve Hak-İş İl Temsilcisi Ferman Zararsız tarafından yapılan açıklamada, “ Yozgat Şubelerinden yapılan açıklamada, “6552 sayılı Kanun’un 13 maddesine “04 Ocak 2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 62’nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi uyarınca ihale edilen işlerde, 22 Mayıs 2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 2’nci maddesinde tanımlanan asıl işveren-alt işveren ilişkisi çerçevesinde alt işveren tarafından münhasıran bu Kanun kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşlarına ait işyerlerinde çalıştırılan işçileri kapsayacak olan toplu iş sözleşmeleri; alt işvereninin yetkilendirmesi kaydıyla merkezi kapsamındaki kamu idarelerinin üyesi bulunduğu kamu işveren sendikalarından birisi tarafından 18 Ekim 2012 tarihli ve 6536 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu hükümlerine göre yürütülür ve sonuçlandırılır. Toplu iş sözleşmesinin kamu işveren sendikası tarafından bu fıkraya göre sonuçlandırması halinde, belirlenen ücret ve sosyal haklardan kaynaklanan bedel artışı kadar idarece fiyat farkı ödenir.” dedi.

Zararsız, “6552 sayılı Kanun’un 13 maddesinin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen bahse konu Maliye Bakanlığınca hazırlanan “Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımlarında Toplu İş Sözleşmesinden Kaynaklanan Fiyat Farkının Ödenmesi Dair Yönetmelik” 22 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğü girdi. Anılan yönetmeliğin 4.maddesinin (2) fıkrasında 6552 sayılı Kanun 13. Maddesinde bahse konu 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu 62 maddesinin birinci fıkrasının (e) bendindeki “İdarelerin bu kanununda tanımlanan hizmetlerden personel çalıştırmasına dayalı hizmet alımlarında belirtilen huşulara uyması zorunludur” hükmüne göre Kamu Kurum ve Kuruluşlarının personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde her bir ihale sözleşmesi bir işyeri olarak değerlendirilerek işyeri düzeyinde yetki tespiti verileceği belirtildi.” diye konuştu. 

KAYITLARINIZI YAPTIRIN

Yine anılan yönetmeliğin 5’nci maddesinde alt işverenin taşeronun yetki belgesi kendine tebliğ edildiği tarihten itibaren 6 işgünü içinde merkezi kamu kuruluşlarının üyesi bulunduğu kamu işverenleri sendikalarından birinin yetkilendirilmesi gerektiğini söyleyen Zararsız, “Hak-İş Konfederasyonluğu İl temsilciliği ve Hizmet-İş sendikası Yozgat Şube Başkanlığı olarak, sendikamızın iş kollarına giren taşeron şirketlerde çalışan ve henüz sendikamıza üye olmayan işçilerin biran evvel sendikamıza kayıt olmalarını istiyoruz. Taşeron şirketlerin bir an evvel kamu işveren sendikaların birisine üye olmalarını talep ediyoruz.” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki