Merkez Özlüce köyündeki Mikoriza mantarı ile ekilen Şeker Pancarında gelişim ve verime etkilerinin gözlemlenmesi demonstrasyonu uygulanıyor. 

Demonstrasyon arazisinde basın mensupları ile birlikte incelemelerde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, “Mikoriza mantarı ile ilgili demonstrasyon çalışmalarında geçen yıl ki çalışmalarda sağlanana başarıdan sonra bu yılda Merkez Özlüce Köyündeki bu arazilerde mikoriza mantarı ile kaplanan şeker pancarı ekimi yapıldı. Tarla mikorizalı ve mikorizasız olmak üzere iki parsele ayrıldı, iki parselde de çıkışlar olduktan sonraki aşırı soğuklardan zarar görüğü, bölgedeki şeker pancarı tarlalarınında zarar gördüğü, ancak demonstrasyon tarlasında mikoriza mantarı ile ekilen şeker pancarının mikorizasız ekilen şeker pancarına göre çok daha az soğuktan zarar gördüğü tespit edilmiştir. Ayrıca demonstarsyon tarlasında kök yanıklığı görülmüş olup mikorizalı parselimizin kök yanıklığında az bir zarar görmüştür. Mikorizasız kısım kök yanıklığından çok fazla zarar görülmüş olup bir kısmı sürülmüştür" diye konuştu.

Mikoriza mantarı ile ilgili bilgi veren Özdemir, "Mikoriza mantarı bitkilerin köklerine yapışarak bitkiye zarar vermeden bitki köklerinde yaşayarak topraktaki mikroorganizma faaliyetlerini düzenler ve bitkilerin topraktaki bitki besin maddelerini daha iyi almasını sağlayarak bitki gelişiminin daha iyi olmasını sağlar. Demonstrasyon tarlasındaki ekimimizde de bitki köklerinin konrolü yapıldığında kök gelişiminin daha iyi olduğu, bu yüzden hem kök yanıklığından hemde soğuklardan mikorizasız ekilen şeker pancarına göre çok daha az zarar gördüğü anlaşılmıştır. Mikoriza mantarı ile ilgili çalışmalarımız farklı ürünlerde de devam etmektedir.

Yapılan çalışmalarımızla ilgili tüm çiftçilerimize bilgilendirme yapılmaktadır, isteyen çiftçilerimiz demonstrasyon tarlasında inceleme yapabilir" ifadelerini kullandı.