Şehitlerimizin İsimleri Caddelerde Yaşayacak

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 26 Temmuz'da teröristlerce şehit edilen Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Koçak ile 1985 yılında şehit olan Turgut Eroğlu'nun isimleri memleketleri Yozgat'ta iki caddeye verildi.
Yayınlanma tarihi: 07 Ağustos 2015, Cuma günü, saat: 19:09

Yozgat'ta Belediye Meclisi tarafından alınan karar ile Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Koçak’ın ismi Eskipazar Mahallesinde eski adıyla Çamlık Altı Caddesine ve  terörün ilk şehitlerinden olan Yozgatlı Turgay Eroğlu’nun ismi de Köseoğlu Mahallesindeki caddeye düzenlenen törenle verildi.

Şehit Mehmet Koçak Caddesi tabelasının cadde girişine takılması törenine Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Belediye Başkanı Kazım Arslan, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Şehit Murat Koçak'ın eşi Dilek Koçak, oğlu Enes Koçak ve yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Kuran’ı Kerim okunmasının ardından Şehit Murat Koçak'ın isminin yazıldığı tabela cadde girişine yerleştirilirken, Şehidin ağabeyi Satılmış Koçak, kardeşinin isminin yaşayacağını belirterek, “Benim kardeşim zaten ölmedi Allah’ın izni ile şehittir. Yüce Allah, ‘şehitler ölmez’ diyor. Allah katında rızıklanıyorlar. İmansızlar bunu düşünsün. Allah onları kahretsin, nice firavunlar, nemrutlar ölüp gitmiştir. Onlarda ölüp gidecek ve Allah’a hesabını verecek” dedi.

Eski AK Parti İl Başkanı merhum Metin Eroğlu’nun kardeşi olan Turgay Eroğlu, vatani görevi sırasında hain ve bölücü kahpe örgüt ile başlatılan ilk mücadele içerisinde yer alıyordu. Bölücü hain örgütün silahlı bölücü eylemlerine start verdiği ilk yıllar olan 1984 ve 1985’li yıllar arasında silahaltında olan Turgay Eroğlu’da bölücü PKK tarafından 1985 yılında şehit düştü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bölücü PKK terör örgütüne verdiği ilk şehitler arasında yer aldı.

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan’da yaptıkları Ağustos ayı belediye meclis toplantısında şehitlerin isimlerinin yaşatılması konusunda karar aldıklarını belirterek, “Ülke olarak kötü bir süreçten geçiriyoruz, hiçbirimizin arzu etmediği gelişmeler yaşanıyor. Birileri Türkiye’ye ve bölgeye huzur ortamını çok görmek istiyorlar. Bu süreç içerisinde çok değerli bir kardeşimiz de teröristler tarafından şehit edildi. Biz inançlı insanlarız. Ölümü de hayatı yaratan da Cenabı Hak’tır onun sebeplerini de yaratan Cenabı Hak’tır, güzel bir sebeple şehit olarak dünyasını değiştirdi. İnşallah cennette de mekanı yüce olur. Ama bize ve geride kalanlara da düşen onun ismini bir şekilde yaşatmaktır, elimizden geldiği kadar onun hatırlanmasını sağlamaktır. Önemli olan Cenabı Hak nezdinde ki makamdır. Ama bize düşen de karınca kararınca onları yaşatmak gelecek nesillere onların mücadelesini aktarmaktır. Bizde kendi yaşadığı mahallede bir caddeye onun ismini vererek ona karşı görevimizin bir kısmını yerine getirmiş olacağız. İnşallah burada ismi yaşaycak. Ailesine sabırlar diliyorum. Neticede onların da şu yönden gönül huzuru içerisinde olması lazım ki güzel bir miras ve isim bırakarak gitti bu yönüyle teselli olurlar inşallah” şeklinde konuştu.

Etiketler: şehit   murat koçak   turgay eroğlu  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki