Vali Kemal Yurtnaç, 15 Temmuz gecesi babası ile Genel Kurmay Başkanlığı önünde darbeci hainlere karşı durduğu esnada bacağına gelen şarapnel parçası ile yaralanan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Rahmi Şahin ile Sorgun’da bir araya geldi.
 
Vali Yurtnaç’a yaşadığı o anları anlatan Şahin, o gece oraya şehit olmak için gittiğini ancak kısmet olmadığını söyledi.
 
İÇİMİZDE EN UFAK BİR KORKU OLMADI
Darbe girişimi olduğunu duyduklarında babası Cengiz Şahin ile birlikte sokağa çıkmakta bir an bile olsun tereddüt etmediğini belirten Şahin, “Akşam saat 21:00-22:00 civarlarıydı ve evde televizyon seyrediyorduk. Televizyondan darbe girişimi olduğunu gördüm, TSK’nın yönetime el koyduğu söyleniyordu. Darbenin ne olduğunu bilmediğim için babama haber vererek televizyonu gösterdim. Babam telaşlanarak dışarı çıkmak istedi. Babam dışarı çıktı ben de peşinden çıktım. Genel Kurmay Başkanlığına gittik. İlk gittiğimizde yaklaşık 30 kişi civarında insan vardı orada. Tanklar içerden yeni çıkıyordu, F-16'lar alçak uçuş yapıyordu ama içimizde en ufak bir korku yoktu. İlk defa silah sesleri duymama rağmen hiç korkmadım. Ürpertim bile olmadı. Askerler tatbikat var dedi. Tanklarda hareket etmeye başlayınca biz tankların önüne geçmeye çalıştık" dedi.
 
BİZ ORAYA ŞEHİT OLMAYA GİTTİK
Tankların araçları ezdiğini, helikopter ve F-16’ların halkın üzerine mermi ve bomba yağdırdığını ifade eden Şahin, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile kalabalık daha da çoğalmaya başladı. Helikopter halkı tarıyor dikkatli olun diye yanımdakileri uyarmaya çalıştım. Sonra helikopter döndü Genel Kurmay Başkanlığını taradı. Sonra şoka girmişim, olduğum yerde dondum kaldım. Kendime geldiğimde yerde yatanların birçoğunun öldüğünü, çok kişinin de yaralandığını gördüm. Şarapnel parçasının eniştemi yaraladığını gördüm. Helikopterin attığı son bombadan sonra bacağımda bir acı hissettim. Akan kanı görünce yaralandığımı anladım. Daha sonra bir vatandaş beni hastaneye götürdü ve tedavi altına aldılar. O an ben kendimi değil, hep ülkemi düşündüm” diye konuştu.
 
Bacağında ki şarapnel parçasının halen durduğunu aktaran Şahin, gaziliğin güzel bir duygu olduğunu, babası ve eniştesi ile birlikte oraya şehit olmak için gittiğini ancak nasip olmadığını sözlerine ekledi.
 
DEVLETSİZ BİR MİLLET, MİLLETSİZ BİR DEVLET OLAMAZ
Vali Kemal Yurtnaç da, 15 Temmuz hain darbe girişiminin engellenmesinde milletimizin büyük rol üstlendiğini kaydederek, “Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesi ve milleti için dik duruşu, vatansever, Çanakkale ruhunu içinde besleyen vatandaşlarımızın ve siz gençlerimizin duyarlı davranışları sayesinde bu hain kalkışmayı kısa sürede önledik. Devletsiz bir millet, milletsiz bir devlet olmaz. Biz her zaman bu topraklar için canını veren şehit yakınlarımızın ve gözünü kırpmadan şehit olmak için kendini siper eden gazilerimizin yanındayız” ifadelerini kullandı.