Şehir ve Medeniyet Tasavvuru Konferansla Anlatıldı

Bozok Üniversitesi ile Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında ortaklaşa organize edilen konferansta “Şehir Medeniyeti ve Tasavvuru” konusu anlatıldı.
Yayınlanma tarihi: 20 Mart 2015, Cuma günü, saat: 09:13

Bozok Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Yozgat Valisi Yardımcısı Can Aksoy, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçarslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şaban  Güçlü, Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Karacabey, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Saçmacı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Dr. Ali Şakir Ergin, Genel Sekreter Erol Sorucu, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferans öncesi konuşan Yozgat Vali Yardımcısı Can Aksoy, İlimizin fikir hayatına renk katacak değerli fikir adamı düşünce insanlılarını davet etme yönünde  bir adım atarak kıymetli hocamızı Yozgatımıza davet ettik. Kendisinin engin bilgilerinden faydalanacağız. Prof. Dr. Sadettin Ökten hocamızı Yozgat’ta görmekten mutluluk duyuyoruz dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan  tarihten edebiyata, musikiden mimariye kadar bir çok alanda kültürümüze ve  İslam medeniyeti konularındaki entelektüel  birikimiyle tanınan ilim ve gönül adamı  Mimar Sinan Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Sadettin Ökten,  “Şehir Medeniyeti ve Tasavvuru” konusunda katılımcılara bilgiler aktardı. Prof. Dr. Ökten: ‘ Yozgat’ımızın iki vadi arasında Çanak bir yapıda olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan hoca eski konuklarla yeni mimari yapıları karşılaştırdı. Özellikle Hayri İnal konağının büyük yapılar karşısında gölgede kaldığına değindi. Şehirciliğin bir medeniyet tasavvuru olduğunu söyleyerek Osmanlı mimarisi ve günümüz mimarisini karşılaştırdı. Nasıl ki insanların bir giyim kuşam tarzı varsa şehirlerin de kendinse yakışan mimari bir üslubu vardır.Bir şehri imar ederken tarihi dokuya zarar verilmemesinin önemini vurgulayan Prof. Dr. S. Ökten özellikle tarihi mabetlere zarar verilmemesinin altını çizdi. Yine hiyerarşik bir sistem içerisinde şehir ve medeniyet tasavvurunun gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.

Konferans sonunda konferansa konuşması olarak katılan Mimar Sinan Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Sadettin Ökten’ê katkılarından dolayı Rektör yardımcısı Prof. Dr. Şaban Güçlü tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki