Yozgat Şehir Hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen Anevrizma nedeniyle İliak Stent + İlaçlı Balon uygulaması, 82 yaşındaki erkek hastaya başarıyla yapıldı.

Op. Dr. Görkem Yiğit yaptığı açıklamada; “Ölümcül durumlara yol açabilen karın ana damarı ve bacağı besleyen damarlardaki balonlaşmalar (abdominal, iliak aort anevrizmaları) oldukça önem arz eden ve Kalp Damar Cerrahisi branşını ilgilendiren hastalıklardır.

Sinsice ilerleyen, genellikle 65 yaş üzerinde, tansiyon hastalığı olan ve sigara içen bireylerde görülebilen bu hastalık, patladığında ölümcül bir tabloya yol açabilir. TKDCD (Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği), tüm yurt genelinde başlattığı “İçinizdeki Balon” adlı projesi ile bu konunun önemini vurgulamaktadır. Açık ameliyat ve kapalı yöntemlerle erken müdahale edilebildiğimiz bu önemli hastalık açısından, patlama noktasına gelmeden, Kalp ve Damar Cerrahisi polikliniklerine erken tetkik ve görüntüleme yöntemleri açısından başvurabilirsiniz.

82 yaşında erkek hastamız, poliklinik başvurusu sonrası karın içerisindeki bacak ana atardamarında 5 x 5 cm çapında balonlaşma tespit edildi. Yaşı ve ek hastalıklarından dolayı açık cerrahi ameliyatı kaldıracak durumda değildi. Patlama riskinden ötürü aynı gün içerisinde hastanın yatışı yapılarak, kapalı yöntem ile hastaya anestezi verilmeden anjiyografi ünitesinde İliak Stent + İlaçlı Balon uygulaması başarıyla yapıldı" dedi.

Servis izleminde ve işlem sonrası yapılan tetkik ve tahlillerinde problem yaşanmayan hasta ertesi gün taburcu edildi.