Seçim Güvenliği Valiler Toplantısı Yapıldı

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, İçişleri Bakanı Selami Altınok’un başkanlığında Sivas’ta gerçekleştirilen, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimleri ‘Seçim Güvenliği Valiler Toplantısı'na katıldı.
Yayınlanma tarihi: 17 Eylül 2015, Perşembe günü, saat: 14:27

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, İçişleri Bakanı Selami Altınok’un başkanlığında Sivas’ta gerçekleştirilen, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimleri ‘Seçim Güvenliği Valiler Toplantısı'na katıldı. 

Bakan Altınok’u Nuri Demirağ Havalimanı'nda başta Sivas Valisi Âlim Barut olmak üzere, Vali Abdulkadir Yazıcı, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Giresun Valisi Hasan Karahan, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Tokat Valisi Cevdet Can, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin ve Erzincan Valisi Süleyman Kahraman ile emniyet müdürleri ve diğer il protokol üyeleri karşıladı.

Bakan Altınok ve beraberindekiler, Valilik ve Belediye ziyaretinin ardından  Sivas’ta bir otelde düzenlenen ‘Seçim Güvenliği Valiler Toplantısı'na katıldı.

1 Kasım 2015'de yapılacak olan 26'ıncı dönem milletvekilliği seçimlerinde alınacak olan seçim güvenliği tedbirlerini detaylı olarak görüşme amacıyla bölge toplantılarının yapılmasına karar verildiğini söyleyen Bakan Altınok, "Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin değişik bölgelerinde bu zevatı toplayarak seçimlerin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamaya çalışacağız. Seçim güvenliği ve koordinasyonu açısından büyük fayda ve katkı beklediğimiz ilk toplantımızı 10 ilimizin katılımıyla bugün Sivas'ta gerçekleştiriyoruz. Amacımız ülkemizi huzur ve güven ortamı içerisinde halkımızın hür iradesinin seçim sandıklarına yansımasını sağlamak. Toplantıya katılan 10 ilimizde bir önceki seçimin seçmen sayısıyla yaklaşık 4 milyon 745 bin civarındaki seçmenin sorun yaşamadan siyasal tercihini gerçekleştirmesini temin etmek, siyasi partilerimizin ve adaylarımızın yasalar çerçevesinde siyasi faaliyette bulunmaları için her türlü kolaylığı sağlayacak güvenlik önlemlerini almak, örnek teşkil edecek bir seçim sürecini gerçekleştirmektir." ifadelerini kullandı.
 
Halk İradesi Adil, Şeffaf Ve Hür Bir Şekilde Yapılan Seçimler Yoluyla Tecelli Edecek
Halk iradesinin adil, şeffaf ve hür bir şekilde yapılan seçimler yoluyla tecelli ettirilmesi imkânı çağdaş parlamenter demokrasilerin en önemli özelliği olduğunu vurgulayan Bakan Altınok konuşmasına “Haklı bir gururla ifade edebiliriz ki bu anlamda ülkemiz çağdaş medeni ülkelere de örnek olacak bir sisteme ve uygulama tecrübesine sahiptir. Geçmişten bugünümüze yapılan bütün seçimler huzur ve güven ortamında gerçekleşmiş vatandaşlarımız ve sivil toplum örgütlerimiz son derece bilinçli ve sağduyulu davranmıştır. Valilerimiz, kaymakamlarımız ve güvenlik birimlerimiz birden fazla seçim sürecinde bulunmuşlardır. Kolluk birimlerimizin seçim güvenliği konusunda geçmişten gelen bir donanıma ve bilgiye sahip olduğunu görmüş olmam beni oldukça memnun etmiştir. Bu seçim sürecinde de sayın valilerimiz başta olmak üzere ilgili tüm birimlerimizin tam bir koordinasyon içerisinde sahip olunan bu bilgi, donanım ve deneyimlerini önümüzdeki seçimlerde de yansıtacaklarına olan inancım tamdır. Bildiğiniz üzere ülkemizde 1 Kasım'da milletvekilliği genel seçimleri yapılacak olup seçim süreci 31 Ağustos tarihi itibariyle başlamıştır. Seçimlerin hür ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi için güvenli bir ortamın sağlanması takdir edersiniz ki büyük bir önem arz etmektedir” şeklinde devam etti.
 
Amacımız Seçimi Huzur ve Güven Ortamı İçerisinde Yapılmasını Sağlamak
Bakan Altınok konuşmasının devamında “Amacımız ülkemizi huzur ve güven ortamı içerisinde halkımızın hür iradesinin seçim sandıklarına yansımasını sağlamak, siyasi partilerimizin ve adaylarımızın yasalar çerçevesinde siyasal faaliyetlerde bulunmaları için her türlü kolaylığı sağlamak. Güvenlik önlemlerini almak böylece örnek teşkil edecek bir seçim sürecini gerçekleştirmektir. Bu toplantıda da genel tedbirler görüşülecek ve ayrıca her ilimiz kendi özelliği ve şartlarına göre ilave tedbirleri planlayarak ve uygulayacaktır." dedi.
Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki