Demokrasi nöbetinin 6. Gününde darbe girişimine tepki göstermek için Sarıkayalı vatandaşlar Hükümet Konağı bahçesi ve etrafını doldurarak şölene destek verdi.

Demokrasi nöbetine, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat İl Garnizon Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Kaymakam Yasin Özcan, Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaşlar, tepkilerini sloganlar atarak ve Türk bayraklarını sallayarak gösterdi.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, burada vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmasında, Yozgatlı vatandaşların demokrasiye, millete sahip çıkışından dolayı, "Bir aydan bu yana Yozgat Valisiydim ama sizin bu duruşunuzdan dolayı artık ben bundan sonra Yozgatlıyım." dedi. Kendilerinin tarih boyunca vefalı bir millet olduklarını ifade eden Yurtnaç, tüm İslam Dünyasına lider olduklarını aktardı. 

Yurtnaç, konuşmasını şöyle devam ettirdi: "Atalarımız, ceddimiz, onlara yüzümüzü baktıracak hiç bir şey yapmadı. Bugün Balkanlar'da, Afrika'da, Ortadoğu'da, Türk Dünyasında, Türkiye'den biri geldiğinde herkes saygı duyuyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, İslam'ın son kalesidir. Bu kaleye hep birlikte sahip çıktınız, hep birlikte ayağı kaldırdınız. Dolayısıyla sizler, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları saygıya layık bir millettir." 

Türklerin, dünyada ölüme gülerek giden bir millet olduklarını aktaran Yurtnaç, "O nedenle ne FETÖ'sü, ne Amerika'sı, ne Siyonisti, ne de Yahudisi, bu milletin durduğu diklikten asla vazgeçiremez. Yozgat, Türkiye'de, bir ilki daha başardı. 15 Temmuz akşamı saat 21.00 - 22.00 civarında böyle bir haberi alınca Garnizon Komutanımız, Emniyet Müdürümüz, beraberce bizim ikametgahımıza gelerek, Türkiye'de henüz soru işaretleri varken dedik ki, 'Hiç bir yere saklanmaya, korkmaya gerek yok. Allah bir can verdi, bir defa öleceğiz. Ama onu da onurlu bir şekilde vereceğiz.' Şehadet sadece askerimize, polisimize has bir şey değil. Tüm inananlara has bir şey. Yeri geldiğinde onurluca son nefesimizi vermek bizim bir insan ve Müslüman olarak da en büyük görevimiz. Toplandık ve Yozgat'ta Cumhuriyet Meydanı'na hep beraber gittik. Baktık ki, Yozgatlı bizi kucaklamış ve dedik ki, 'Bu şehre selam durulur, bu şehirle beraberce yürünür.' Altı günden bu yana da bu şehrin ilçeleri de dahil demokrasiye, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, seçilmiş Cumhurbaşkanına, Başbakanına, milletine sahip çıkıyor." görüşlerine yer verdi. 

Kendilerinin, 61 İhtilal'ini, 12 Eylül İhtilal'ini, 71'i ve 28 Şubatları yaşayan bir millet olduğunun altını çizen Yurtnaç, ilk defa Türkiye'de halkın demokrasisine böyle sahip çıktığını savundu. Yurtnaç, "Çünkü meşru bir yönetim vardı. Meşru yönetimi ortadan kaldırmak isteyen caniler, hainler vardı. Bu hainleri hiç bir zaman unutmayacağız. Ortada bir ihanet varsa ne milliyetçilik, ne muhafazakarlık, ne Alevilik, ne Sünnilik, hepsi bir tarafa, vatan varsa bir de vatan hainler var. Biz vatan hainlerinin karşısında olacağız. Bu adamlar dış güçlerle beraber bunu planladılar. Zannettiler ki, 'Türkiye'yi açığa düşüreceğiz, buradan bir Libya çıkaracağız, buradan bir Suriye çıkaracağız, buradan bir Mısır çıkaracağız.' Ama yaptıkları hesap uymadı. Bunlar bizim hayrımıza planlamadılar bu işi fakat planladıkları bu şer inşallah milletin birliğine, beraberliğine vesile oldu ve demokrasiye bu milletin sahip çıktığını ortaya çıkardı." dedi. Bundan sonra bu ülkeye topla, tüfekle, tankla asla zarar veremeyeceklerini, vatandaşın paraları ile, vergileri ile alınan bu tanklarla, alınan helikopterlerle sadece kanaat belli etmek isteyen bu insanların bu girişimi ölümle sonuçlandırdığını anlatan Yurtnaç, şunları kaydetti: "Dünya tarihinde böyle bir ihanet görülmemiştir. Romanya'da bir Çavuçesko halkına zulüm etti bir tanesi de bu FETÖ'cüler yaptı.Onları asla ve asla affetmeyeceğiz. Onları devletin tüm birimlerinden def edeceğiz. Bunlarla beraber değiliz artık biz. Bunlar hainler çünkü. Ben bunu devletin valisi olarak açık yüreklilikle söylüyorum." dedi.

Daha sonra Kaymakam Yasin Özcan vatandaşlarımıza yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; "Milletimize karşı yapılan bu kalkışmada ilk gününden itibaren ilk saatlerinden itibaren sokaklara dökülerek ülkesine vatanına milletine devletine demokrasisine sahip çıkan siz Sarıkayalılar adına Sayın Valimize hoş geldiniz diyorum yüce Türk milleti tarih boyunca büyük badireler atlatmış büyük savaşlar yapmış nice düşmanları bozguna uğratmıştır. Dün yine yüce Türk milletinin her zamanki yaptığı bu bozguncuların oyunlarını bozma günüdür hamdolsun ki ülkemizin her karış toprağındaki vatandaşımız bu oyuna karşı Dim dik durmuş ve devletinin birliğini ve bütünlüğü için üzerine düşen vazifesini yerine getirmiş kendisini son damla kanına kadar vatanı ve milleti için tankların ününe yatmış ve bu şanlı bayrağını göklerden inmemesi için üzerine düşen vazifeyi sonuna kadar yerine getirmiştir.Sarıkaya ve Yozgat'ta  bu manada vatanını milletini seven Bozok yaylasının yiğit evlatları olarak üzerine düşen bu görevi daha ilk dakikada üzerine alarak sokaklara çıkıp vazifesini yerine getirmiştir. Bundan dolayı hepinizi yürekten kutluyor ve böyle bir ilçede görev yapmaktan da şeref duyuyorum.

Milletimizi karşısına alan silah atan kurşun atanlara başbakanımıza Başkomutanımıza Sayın Cumhurbaşkanımızı ağlatanlara devletimiz milletimiz ve başta siz vatandaşlarımız en güzel cevabı verdiniz hepinizden Allah razı olsun. Bu vesileyle bizi hiç bir zaman yanlız bırakmayan her işte olduğu gibi bu işte de arkamızda duran bize cesaret veren Sayın Valimize Yozgat ilinde gerçekleştirdiği ilk ziyareti Sarıkaya ya yapması da bizler için ilçemiz için gururdur bu manada hepinize teşekkür ediyorum. Gerek vatan ve milleti için canını feda eden şehitlerimiz gerekse 15 temmuz akşamı canlarını demokrasi uğruna veren şehitlerimiz ve o gün gazi olanlarımız için acil şifalar diliyorum şehitlerimizin ruhları şah olsun hepinizi Allaha emanet ediyorum.

Belediye Başkanı Ömer Açıkel ise vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, "15 Temmuz gecesi yaşanan darbe teşebbüsü Rabbime binlerce kez şükürler olsun ki akamete uğramıştır. Aziz Türk milleti hakkına sahip çıkmıştır, darbe teşebbüsü milletin azim ve sinesine çarpmış dağılmıştır. Demokrasinin itibar ve iffeti kurtarılmıştır. Türkiye tabiri yerindeyse ipten alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Başbakanımız hiçbir ayrım yapmadan kucaklaşalım diyor o halde bunun gereğini milletçe yapalım yasımızı tutalım, kardeşliğimizi ezmeye, Türkiye’yi çözmeyi planlayanlara hep birlikte engel olalım. Bu ülkenin adı büyük Türkiye Cumhuriyeti’dir ve bu necip milletin adı büyük Türk Milletidir. Gün dayanışma günüdür, gün kardeşliğimiz tescil ve teyit etme günüdür, gün büyük düşünme günüdür, gün İstiklalimize sahip çıkma günüdür, gün küçük hesap yapanları, dağılmamızı gözleyenleri mağlup etme yerle bir etme günüdür. Bu vesile ile tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun diyorum. Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez. Allah hepinizden razı olsun.” diyerek konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların ardından Vali Yurtnaç, halkı selamlayarak Sorgun ilçesine hareket etti.