Doğalgaz açılış törenine, Vali Kemal Yurtnaç, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Sürmeligaz Genel Müdürü Kasım Kahramanoğlu, Yozgat Sürmeligaz İşletme Müdürü İhsan Salman, siyasi ve sivil toplum örgütü temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel törende yaptığı konuşmada, Sarıkayalıların yıllardır özlemini çektiği doğalgaza kavuşmasının ilçenin makus tarihini bu şekilde yendiğini söyledi.
 
İlçede şuan için 2 bin konutun doğalgaz verilebilir durumda olduğunu vurgulayan Başkan Açıkel, "İlçe sakinlerimiz doğalgazın gelmesi noktasında büyük gayret saf etti. Abonelik konusunda duyarlı davranarak kısa sürede bu işlemleri tamamlayarak bugüne gelmemize büyük katkı sağladılar. Şuan itibari ile 200 konutta doğalgaz kullanımı başladı ve 2 bin konutta kullanacak durumda. Yine bu yönde çalışmalar devam ediyor. Doğalgaz hat çalışması ve tesisat işlemlerini tamamlayan abonelerimizle bu iki bin rakamının kısa sürede daha da artacağını düşünüyoruz" dedi.
 
Doğalgaz’ın Sarıkaya’ya kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Belediye Başkanı Açıkel, “Nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelere doğalgaz götürülmesi ile alakalı bakanlar kurulunda karar çıkaran başta hükümetimize, yoğun gayret ve emek harcayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a, Yozgat Milletvekillerimiz Abdulkadir Akgül, Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal’a, o dönemde milletvekili olan Sadir Durmaz’a, Yozgat’ımıza değer üstüne değer katan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ve doğalgazın ilçemize gelmesinde emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
Programda konuşan Vali Kemal Yurtnaç ise, ilçelerin gelişmesinin Yozgat'ın da gelişip kalkınması anlamına geldiğini belirterek, “Yozgat'ımız ilçeleri ile bir bütündür. Bunu bir ağaç gibi bütün olarak düşünürsek gövdesi ve kolları ne kadar güçlü olursa ağaçta o kadar güçlü ve kuvvetli olur. Bu anlamda biz sadece Yozgat değil ilçelerimizin de kalkınması ve gelişmesi için çaba ve gayret sarf ediyoruz. Bugün Sarıkaya çok önemli bir gün yaşıyor. Vatandaşlarımızın uzun yıllar beklediği doğalgaza kavuşmalarının sevincini nihayet bugün itibari ile bizlerde onlarla paylaşıyoruz" dedi.
 
SARIKAYA YOZGAT İÇİN ÖNEMLİ BİR İLÇE
İlimize yeni yatırımların gelmesi, üreten bir Yozgat ortaya çıkarmak için hep birlikte uğraştıklarını ifade eden Vali Yurtnaç, “Geçen hafta İstanbul’da EMITT Fuarı yapıldı. EMITT Fuarı turizm alanında en önemli fuarlardan bir tanesi. Dünyadan ve ülkemizden birçok firma ve şehir burada kendini tanıtmak için gelir. Bizde Yozgat olarak oradaydık. Yozgat’ın tanıtımında hedef aldığımız bir yer var ki o da Sarıkaya’da buluna Roma Hamamı. Roma Hamamı deyip geçmemek lazım. Bu hamamın aynısından dünyada iki yerde var. Birisi İngiltere’de birisi de Yozgat Sarıkaya ilçesinde. O bakımdan Sarıkaya Yozgat için önemli bir ilçe” diye konuştu.
 
AMACIMIZ YOZGAT’I TURİZMİN ODAĞI HALİNE GETİRMEK
Şehrin altında tarih yattığını kaydeden Vali Yurtnaç, “Dolayısıyla biz bu fırsatları ortaya çıkartacağız. Sadece Sarıkaya ile değil Yozgat’ın ve Türkiye’nin tanıtımında Roma Hamamı çok önemli yer kaplıyor. İngiltere’de bulunan Roma Hamamını senede 1 milyon turist ziyaret ediyor. Amacımız Yozgat’ı hem iç hem de dış turizmin odağı haline getirmek. Bu maksatla Yozgat için hedef bir cümle söyledik. ‘Termal, kongre ve spor turizminin yeni adresi Yozgat’ dedik. Bu hedef cümlenin içinde neler var. Termal derken 8 tane termal kaynağımız var. Bu termal suyu ekonomimize kazandırmamız lazım. Bunu yaparken de kaliteli tesisler yapmamız gerekiyor. Sorgun, Yerköy, Sarıkaya, Boğazlıyan, Saraykent bütün buralardaki çalışmalarla Yozgat’ın termal bir merkez haline gelmesini sağlayacağız. Bunların arasında Sarıkaya’da ki Roma Hamamı da önemli bir merkez haline gelecek. Kapadokya’dan çıkıp Hattuşaş’a gidecek bir turizm yoluyla buralar turist kaynayacak. Buranın fırsatlarını ortaya koyacağız. İmarıyla, mimarisiyle, 5 yıldızı otelleriyle burasını yaşanabilir bir hale getireceğiz. Fizik tedavi üniteleri yapacağız ve bu şehri hem Türkiye’de hem de dünya da görülebilir bir hale getireceğiz. Hızlı tren ve havaalanı Yozgat’ı hareketlendirecek iki önemli yatırımdır. Bunlarla beraber Yozgat dış dünyaya açılacak. Hayal ederek hedeflerimize daha iyi varacağız” ifadelerini kullandı.