Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Sarıkaya Devlet Hastanesinde yeni başlayan Üroloji Uzmanı Dr. Erdinç Köse, kriyoterapi adı verilen yara dondurma işlemini yapmaya başladı. Sarıkaya Devlet Hastanesinde ilk kez yapılan bu tedavi yöntemi ilgi görüyor.

Dr. Köse yaptığı açıklamada; “ Kriyoterapi dediğimiz yara dondurma işleminde yarayı dondurarak yok ediyoruz; yakarak yok temekten daha ağrısız ve güvenilir işlemdir. Uyuşturma gerektirmediğinden poliklinik şartlarında yapılabilir. HPV (Human Papilomavirus Enfeksiyonu) virüsü ve Molluscum Kontagiosum virüsünün neden olduğu cinsel organlardaki siğil tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Cinsel organlarda çıkan siğiller; Genellikle cinsel ilişki ile bulaşmasına rağmen, direkt temas veya havlu, iç çamaşırı gibi virüsle bulaşık (daha önce virüs ile temasta bulunmuş) eşyalarla da yayılır. Bulaştırıcılığı kısmen düşük olmasına rağmen, bulaştırma süresi tam olarak bilinmemektedir” dedi.

Yozgat Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca ise şunları söyledi; “Sarıkaya Devlet Hastanemize ilk kez bir üroloji uzmanının atanmasından sonra yine Sarıkaya’da ilk kez kriyoterapi tedavisinin yapılması Sarıkaya halkımız için sevindirici, bizler için onur verici bir gelişmedir. Başta Üroloji Uzmanımız Erdinç Köse’ye, ayrıca tüm Sarıkaya Devlet Hastanesi çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

Kriyoterapi nedir?
Kriyoterapi Mısırlılar ve Hipokrat zamanından beri uygulanan bir tedavi biçimidir. Dondurma, kar ya da soğuk tedavisi olarak da bilinir. Uygulanan bölgede hastalıklı dokuları yok etmek için doku harabiyetine neden olarak etkisini gösterir.

Dondurma işleminde kullanılacak olan gaz, prob içinden geçirilir ve probun ucunun aşırı derecede soğumasına neden olur. Soğutmada kullanılan gaz basınç ile probun ucuna itildiğinde gaz aniden hacim olarak genişler ve etraftan ısı çekerken probun ucu soğur. Soğuk etkisiyle hücre içindeki ve dışındaki saf su, buz kristalleri haline getirilerek hücrenin ölümü meydana gelir. Bunun için -78,5°C?de katı karbon dioksit (kuru buz), -190°C sıvı azot, florokarbon ve nitrözoksit gibi kriyojen maddeler kullanılır. Gümüş ya da bakırdan yapılmış kriyokoter adlı aletlerle de dokulara soğuk uygulanır.

Hangi hastalıklarda kullanılabilir?   
* Siğiller ( genital bölge siğilleri dahil),
* Molloskum kontagiozum,
* Güneş lekeleri
* Epidermal kistler,
* Keloid,
* Seboreik keratoz,
* Aktinik keratoz,
* Keilit,
* Dermatofibrom,
* Alopesi areata (pelad),
* Şiddetli akne,
* Tırnak batması,
* Bazal hücreli cilt kanserinde uygulanmaktadır.

Bu yöntemin avantajları nelerdir?
* Bazı deri tümörlerinde cerrahi uygulamaya gerek kalmadan (özellikle yaşlı hastalarda) tedaviye olanak sağlar.
* Kriyoterapi sonrası siğillerde tekrar etme diğer yöntemlere göre daha az olmaktadır.
* Güneş lekelerinin tedavisinde iyi yanıtlar alınmaktadır.
* Ciddi yaralanma ya da komplikasyon riski son derece düşüktür.
* Hızlı ve uygulanması kolaydır. Poliklinik şartlarında yapılabilir.
* Ucuz ve güvenlidir.
* Anestezi gerektirmez.
* İşlem sonrası normal yaşantıda değişiklik gerekmez. Spor aktiviteleri ve çalışma hayatını etkilemez.
* İşlem sonrası kanama riski son derece azdır.
* Kozmetik sonuçlar iyidir.
* Gebelerde kullanılabilir.

Herhangi bir yan etkisi var mıdır?
Kriyoterapi sonrası en önemli yan etki, uygulama bölgesinde ağrı, şişlik ve sıvı toplanmasıdır. Bu nedenle hastalara uygulamadan hemen sonra ağrı kesiciler önerilebilir. Uygulama bölgesinde iyileşme tamamlandıktan sonra deride renk açılması veya koyulaşma meydana gelebilmektedir.

Ne kadar zamanda sonuç alınmaktadır?
Sonuç alınma süresi lezyonun yerine, derinliğine ve büyüklüğüne göre değişir. Mesela ayak altındaki siğillerde tedavi için 5-6 seans gerekirken, el, yüz ve genital bölge gibi alanlarda 2-3 seansta lezyon iyileşebilmektedir.