Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdüler

14 Aralık 1914 yılında, Kars'ın, Sarıkamış İlçesinde şehit düşen 90 Bin askerimiz için, Yozgat, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, bir yürüyüş düzenledi.
Yayınlanma tarihi: 03 Ocak 2016, Pazar günü, saat: 13:12

Birinci Dünya Savaşı sırasında 90 bin askerin hiç kurşun atmadan şehit düştüğü Sarıkamış’ta düzenlenen şehitleri anma merasimleri kapsamında Yozgat’ta düzenlenen "Sarıkamış Şehitleri" için yürüyüş büyük bir katılımla yapıldı. "Vefakâr Gençlik, Fedakâr Ecdadını Unutmayacak" sloganıyla, Sarıkamış yürüyüşüne katılan ve okunan Kuran-ı Kerim’i dinleyen ve dualara eşlik eden kalabalık, şehitlerine olan manevi görevini yerine getirmenin hazzını yaşadı.

Bozok Spor Salonu önünden başlayan ve Cumhuriyet meydanında sona eren yürüyüşe çok sayıda vatandaş tarafından destek verilirken, yürüyüşe katılanlara Yozgat, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından atkı, bere ve eldiven dağıtımı yapıldı. Cumhuriyet meydanında sonlanan yürüyüş sonrasında, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Aziz Şehitlerimizin ruhları için Kuranı Kerim okunarak dua edildi.

Yürüyüş programa katılan Yozgat Vali Yardımcısı Yavuz Güner, yürüyüş sonrasında bir konuşma yaparak, şunları söyledi, "Yurdumuz insanın ecdadına olan vefakârlığının, birlik beraberliğinin, vatan ve millet sevgisinin tezahürüyle katılımın yoğun olacağı düşünülmektedir. Tarihi, emsalsiz zaferlerle dolu milletimiz, 'Sarıkamış Harekatı'nı başlatarak devam etmekte olan kötü gidişata dur demek niyetindedir. On binlerce iman abidesi vatan evladı, Yemen çöllerindeki cehennem sıcaklarından sonra gözlerini bile kırpmadan, umutları bile donduracak kadar soğuk Allahuekber Dağları'na yönelir.

Kaybedilen doğu illerini geri almak için düzenlenen harekâtta, kış mevsiminin olanca zorluğu, on binlerce vatan evladının gücünü tüketmektedir. İslam âleminin ümidi olduklarının bilinciyle cepheye giden, tarihe her daim kahramanlıklarıyla nam salmış Türk askeri için şehitlik mertebesinden başka varacak yer yoktur. Şartlar ne olursa olsun düştükleri yol, peşlerine düşeceğimiz yoldur. Ölürsem Şehit Kalırsam Gazi olurum düşüncesi bu milletin kahraman evladına tarih sayfalarında onlarca destan yazmasına neden olmuştur. Evet Sarıkamış bir destanın ismidir. 90 bin askerin bu topraklara kendi ruhundan ruh katmasının sembolüdür. Ölümün değil, bedensiz aramızda varolmanın mücadelesidir. Çünkü Şehitler ölmez. Güçlü Türkiye’nin bu gününe dikilen tohumlardır." dedi.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programdan sonra katılımcılara yağlı buğday çorbası ikram edildi.

Program Çapanoğlu Büyük Camii’de Yozgat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen mevlüt programıyla devam etti.

Etiketler: sarıkamış   şehit   yürüyüş  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki