Salep, orman köylüsüne kalkındıracak

Akdağmadeni ilçesi ormanlık bölgede İlkbahar döneminde kendiliğinden yetişen Salep bitkisinin gelişigüzel toplanıp, yok edilmesini önlemek amacıyla bakanlık tarafından hazırlanan 'Eylem Planına' Yozgat'ta eklendi.
Yayınlanma tarihi: 20 Temmuz 2015, Pazartesi günü, saat: 21:45

Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesi ormanlık bölgede İlkbahar döneminde kendiliğinden yetişen Salep bitkisinin gelişigüzel toplanıp, yok edilmesini önlemek amacıyla bakanlık tarafından hazırlanan 'Eylem Planına' Yozgat'ta eklendi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılına kadar uygulanacak olan 'Salep Eylem Planı' kapsamına Yozgat'ın da dahil edilmesiyle, armanlık alandan salep toplamak izne bağlandı. Daha çok ormanlık, makilik, çayırlık, zeytinlik alanlarda yayılma gösteren salep orkidelerinin doğal ortamlarında yetişmelerini sağlamak maksadıyla harekete geçen Orman Genel Müdürlüğü ürün ve alan envanteri çıkardı. Her yıl gen kaynağı maksatlı oluşturulan tohum bahçelerinden elde edilen yüksek kalitedeki tohumların fidanlıklarda yetiştirilecek, 5 yılda toplam 2 milyon adet salep orkidesi belirlenen doğal yayılış alanlarına transfer edilmesi planlandı. İlk etapta Antalya, Elazığ, Isparta, Kastamonu, Kahramanmaraş ve Muğla olmak üzere 6 ilin dahil edildiği eylem planına, bu yıl Yozgat'ta alındı. Yapılacak uygulama ile salep bitkisinin yetiştiriciliği de teşvik edilecek, yok olmasını önlemek amacıyla salepten gelir elde etmek isteyenlere eğitimler verilecek. Orman İşletmesinden izin almaksızın salep toplayanlara ise 152 bin lira para cezası uygulanacak.

Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan, doğal ortamında yetişen ve salkım ya da başak biçiminde kırmızı, mor, sarı ve yeşil çiçekleri olan salebin, köylüler tarafından çapa yardımıyla sökülmek suretiyle toplandığını söyledi. Daştan, kültür bitkisi olarak ilçenin sembolü haline gelen salebin Akdağmadeni'nde meşe, sivrikurt kulağı, beşli çift çatal yemlik ve çift çatal yemlik gibi 12 çeşidinin bulunduğunu anlattı. Akdağmadeni ilçesinde yetişen salebinin Türkiye'nin her tarafında ve yurtdışında tüketilmesi için çalışma başlattıklarını kaydeden Daştan, bakanlık tarafından uygulamaya konulan eylem planı çerçevesinde bölge çiftçisinin ve orman köylerinde yaşayanların yararlanması noktasında gerekenin yapılacağını sözlerine ekledi. 
Seyfi Çelikkaya

Etiketler: salep  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 10 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki