Yozgat Fatma Temel Turhan Ortaokulunda düzenlenen bisiklet dağıtım törenine Yozgat Vali Yardımcısı Yavuz Güner, Halk Sağlığı Müdürü M.Akif Karaarslan, İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Danyal Kocabeyoğlu, okul müdürleri, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Yozgat Halk Sağlığı Müdür Dr. M.Akif Karaarslan, insanları hareket etmeye, spora teşvik ederek obezitenin önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının işbirliğine gittiğini belirterek, “Hareketsiz yaşamın neden olduğu özellikle bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların önlenmesi ve sonuçta da insanın sağlıklı yaşaması, yaşam süresinin uzatılması gayesi ile bu programı organize ediyoruz. Özellikle ilkokul seviyesindeki çocuklarımıza hareket etmeyi, hareketli yaşamayı ve hareketli yaşama bilincini kazandırmaya çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığımız olarak Türkiye genelinde hem üniversitelere hem bisiklet yolu yapımı sağlayan belediyelere hem de sınıflarında bisiklet modülü ve seçmeli spor dersi olan okullara bisiklet hibesi programı projesi var. Bizde ilk etapta ilimizde 50 tane bisiklet aldık. Bu bisikletlerimizi sınıfların da bisiklet modülü ve seçmeli spor dersi eğitimi olan okullara hibe edeceğiz dağıtıyoruz. Milli eğitimle bir protokol dahilinde bunları devredeceğiz. Milli Eğitim Müdürlüğü hangi okul ve sınıflara vereceğini kendisi belirleyecek. Amacımız toplumumuz da farkındalık oluşturmak. Özellikle çocuklarımıza gençlikte bu çağlarda oluşacak farkındalığı ileri yaşamlarında da taşıyarak sağlıklı yaşamalarını sağlamak amacındayız. Şimdi 50 diye planlandı 200‘e yakın bisiklet dağıtımı yapılacak” dedi.

Yozgat İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Danyal Kocabeyoğlu, Türk toplum olarak bisiklete binme alışkanlığımızın olmadığını belirterek, “Avrupa’da böyle değil. Biz daha çok otomobile binen bir toplumuz. İnşallah bu proje ile çocuklarımız aileleri ile bisiklet sürme alışkanlığı kazandırdılar . Çünkü hem ekonomik hem sağlıklı bir proje Halk Sağlığı Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Beden eğitimi derslerinde çocuklarımız bundan sonra bisiklete binme alışkanlığı kazanacaklar ve derse ve bisiklet binmeye de daha fazla ilgi göstereceklerdir” diye konuştu.

Bisiklet sürmeyi çok sevdiklerini belirten öğrenciler ise beden eğitimi derslerinde bisiklet kullanacakları için çok sevinçli olduklarını söyledi.