Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından ortaklaşa organize edilen ve Yimpaş AVM'den başlayarak, Cumhuriyet Meydanı'nda son bulan yürüyüş etkinliğine çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. 

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, “Halk Sağlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak bugün dünya yürüyüş günü önemine binaen bir yürüyüş yapmayı planladık. Her gün 10 bin adım sloganıyla bu yürüyüşü yapmaktayız. Kronik hastalıklar yüzde 71,6’sı genellikle hareketsiz yaşam ve fiziksel aktivitenin hareketsizliğinden dolayı kaynaklanmaktadır. Biz fiziksel aktiviteyi ne kadar arttırırsak kronik hastalıklar obezite, diyabet ve diğer kronik hastalıklar kalp rahatlığı ya da kanser gibi hastalıklardan bizi engelmiş olacağız. Mesela obezite ile birlikte hipertansiyon, hipertansiyon ile birlikte diyabet gibi hastalıklar da artış vardı. 

Fiziksel aktivite ile kronik kalp rahatsızlıklarını, hipertansiyon ve diyabet gibi birçok hastalıkları engellemiş oluyoruz. Bizim tüm halkımızdan isteğimiz günlük 10 bin adım sloganıyla ortaya çıktık. 

Bunu bin olarak başlatabilirler ama günlük belli bir yürüyüş adımla ulaşmasını istiyoruz. Ne kadar sağlıklı yaşam tarzına ulaşmamız için spor ve yürüyüşü asla bırakmamız gerekiyor” dedi.