10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü kapsamında; Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan etkinliklerle hareketli geçti. Sorgun’da Toplum Sağlığı Merkezi sağlık personelleri Yaycılar Şehit Hayati Reçber İlkokulunda öğrencilere eğitim verdi. Yozgat merkezde Yimpaş önünden başlayarak Cumhuriyet Meydanında son bulan yürüyüş gerçekleştirilerek hareket etmenin önemine dikkat çekildi. Yürüyüşe sağlık personelleri, vatandaşlar ve İl Gençlik Spor Müdürlüğü tekvando ve judo öğrencileri de katıldı.

Meydanda son bulan yürüyüşte, hareket gününe dikkat çekmek için tekvando ve judo öğrencileriyle vatandaşlar halat çekme yarışı yaptılar, ip atladılar.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin yaptığı açıklamada; “Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir.

Sporun, sağlık için önemini gösteren önemli bir huşulardan bir tanesi de, egzersiz ile kanser arasındaki ilişkinin araştırılmasıyla açığa çıkmıştır. Örneğin kalın barsak kanserinin hareketsizlik ile ilişkisi açık olarak gösterilmiştir. Ayrıca, hareketsizliğe bağlı obezite, kandaki serbest östradiolün artmasına ve böylelikle meme kanseri gelişme riskinde artışa neden olabilmektedir.

Bunlara ek olarak, düzenli olarak yapılan orta derecede egzersizin bağışıklık sistemini uyardığı, zihinsel sağlık için gerekli olduğu, depresyonu önlediği ve uyku bozukluklarını düzelttiği gösterilmiştir.

Egzersize başlamayı planlayan kişide risk analizinin yapılması önem taşımaktadır. Risk faktörleri arasında aile hikâyesinin olması (erken yaşta veya ani ölüm, erken yaşta kalp krizi), sigara kullanımı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, açlık kan şekerinde yükseklik, obezite, bel çevresinin 100 cm ve üzerinde olması ve hareketsiz yaşam tarzı yer almaktadır. Sayılan bu risk faktörleri arasında iki ve üzeri risk taşıyan bireyler orta risk grubuna girmektedir. Ayrıca erkeklerde 45 yaş ve üstü, kadınlarda ise 55 yaş ve üstü olmak, yukarıda sayılan risk faktörlerinden bağımsız olarak kişiyi orta risk grubuna dahil etmektedir. Risk grubunda yer alan kişilerin orta/yoğun düzeyde egzersiz (egzersiz sırasında rahat konuşamayacak düzeyde) programına başlamadan önce hekim kontrolünden geçmesi ve egzersiz testine girmesi önerilmektedir.

Sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası hâline getirilmelidir” dedi.