Bu durum sizi mutsuz ediyor ve bir önlem almak istiyorsanız, Diyetisyen Canan Aksoy'un önerdiği basit ama etkili yönteme kulak verin.

İşte o tarif:

YEŞİL ALKOLSÜZ SEBZE-MEYVE KOKTEYLİ
1 avuç donmuş ıspanak
1 demet maydanoz
3-4 adet salatalık
1 yeşil elma
1/2 bardak su

Hazırlanışı: Katı malzemeleri blender veya katı meyve sıkacağından geçirdikten sonra suyla karıştırın.

STRESE KARŞI KIRMIZI ALKOLSÜZ SEBZE-MEYVE KOKTEYLİ
1 küçük boy haşlanmış pancar
1 küçük boy muz
1 avuç karadut
1 bardak su

Hazırlanışı: Katı malzemeleri blender veya katı meyve sıkacağından geçirdikten sonra suyla karıştırın.

MUZ TÜKETMEK SAÇ DÖKÜLMESİNİ YAVAŞLATIYOR
Demir bakımından zengin yeşil sebze ve meyvelerin saç dökülmesi karşısında etkili olduğunu belirten Aksoy, saç dökülmelerinin bir diğer nedeni olan stresi önlemek için de kırmızı sebze ve meyvelerle birlikte muz tüketilmesini öneriyor. Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy'un verdiği alkolsüz sebze-meyve kokteyl tarifleri, saçlardan başlayarak tüm vücuda sağlık katıyor.

KADINLARDA İKİ, ERKEKLERDE İKİ BUÇUK LİTRE
Besin maddelerinin hücrelere taşınması, atık maddelerin vücuttan atılması gibi birçok yaşamsal fonksiyonun yerine getirilmesini sağlayan su, vücuttan solunum, ter, idrar ve dışkı yoluyla atılabiliyor. Özellikle yaz aylarında yaşanan sıvı kaybı artışına dikkat çeken Diyetisyen Canan Aksoy, "Kadınların günde ortalama iki litre, erkeklerin ise iki buçuk litre suya ihtiyacı var. Yatmadan önce içilen su, gece boyunca cildin su ihtiyacını karşıladığı için çok önemli. Çay, kahve gibi içecekler su yerine geçmediği gibi idrarda artış yaparak, vücudun daha fazla sıvı kaybetmesine yol açıyor. Bu durum da, cilt hücrelerine yeterli besin maddesinin taşınmasını engelliyor" diyerek yeterli su alımının önemine değiniyor.