Rüzgar gülü ile su çıkartıp tarlasını suluyor

Yozgat'ta çiftçi kardeşler, yaptırdıkları rüzgar gülü ile hem su tüketiminden hem de elektrik enerjisinden tasarruf ederek, tarlalarını suluyor.
Yayınlanma tarihi: 08 Mayıs 2015, Cuma günü, saat: 04:54

Yozgat'ın Kuşçu köyünde çiftçilik yapan Yusuf ve Şaban Gürbüz isimli kardeşler, yaptırdıkları rüzgar gülü yardımıyla yeraltından su çıkarıyor, tarım alanlarını daha ucuza damlama sistemi ile tasarruf ederek suluyor. Yaklaşık 8 bin liraya mal olan rüzgar gülü sayesinde tarlasını masrafsız sulayan çiftçiler, sistemin yaygınlaşması için devletin de destek vermesi gerektiğini söylediler.

Geçen yıl kuraklık nedeniyle suların kesik olduğunu belirten çiftçi Yusuf Gürbüz, gerekli izinleri aldıktan sonra vurdukları sonda sonucunda 28 metre derinlikten su çıktığını söyledi. Yusuf Gürbüz, suyun kuyudan çıkartılması için su motoru kullanmaları gerektiğini, bunun da masraflı olacağını düşünerek, böyle bir sistemi devreye sokmayı uygun bulduklarını kaydetti. Yusuf Gürbüz, ''Rüzgar gülü hafif bir rüzgar da dönüyor. Günlük 200 ton su çıkartıyor. Emme basma marifeti ile su çıkıyor, pervane döndükçe tulumbaya basıyor emiyor su çıkartıyor. Elektriğe ihtiyaç yok, masrafı yok, yapımından başka Allahın verdiği rüzgarla dönüyor suyumuzu da akıyor'' dedi.

Çıkan sudan evin ihtiyacını da karşıladıklarını belirten Yusuf Gürbüz, ''6 dönüm bahçemiz var, domates, salatalık ekiyor ve ihtiyacımızı karşılıyoruz. Su motoru kullanmış olsaydık devamlı çalıştırtmak gerekiyordu. O zaman da biz başka işle meşgul olamıyorduk, hamınlar da su motorunu çalıştıramıyor, masraflı olurdu. Sistem iki yılda kendini amorti eder, daha fazla tarlayı ekip, biçer, sularsan bu bir yıla düşer. Sistem 8 milyon liraya mal oldu. Dağ başında elektrik alacaksın, trafo getireceksin veya su motoru koyacaksın. Burada damlama sitemi var. Depoya dolduruyorsun suyu damlama sistemine bağlıyorsun, döndükçe dolduruyor ve damlama sistemi ile kullanıyoruz. Otomatik sulanıyor, hiçbir zorluğu yok'' diye konuştu.

Kardeşi Şaban Gürbüz de, daha önceden kaynak sularının bulunduğunu, kuraklık nedeniyle kesilince zor bir dönem geçirdiklerini bildirdi. Şaban Gürbüz, ''Kuraklık olup, sular kesilince böyle bir şey düşündük ve uyguladık. Rüzgarın devri ile çalışıyor, günde 200 ton su basıyor. Rüzgarın devrine göre ne kadar rüzgar fazla olursa o kadar suyu fazla atıyor, emme basma tulumba ile devam ediyor sistem. Bahçemiz var sebze ekiyoruz . Domates, salatalık, fasulye, yoncamız var. Buraları sulamak için masrafsız sistem. Evimizin, hayvanların su ihtiyacını da karşılıyoruz. Teknolojiye devletin destek vermesi lazım. Bu sistem 6-7 dekar alanda damlama sulama yapıyor'' ifadesini kullandı. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki