Roma Hamamına Bakanlıktan Kamulaştırma Desteği

Yanık, 'Roma Hamamı çalışmalarını genişletmek amacıyla çevresinde bulunan 24 adet iş yerinin kamulaştırılması gerekiyordu ve çalışmaları başlatarak buraları kamulaştırdık.'
Yayınlanma tarihi: 08 Ocak 2016, Cuma günü, saat: 09:17

Yozgat İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık, Sarıkaya tarihi Roma Hamamı ile ilgili çalışmalar hakkında bilgiler vererek, kazı alanında çıkan tarihi miraslara değinerek şu ifadelere yer verdi. "Yozgat Valimiz Abdulkadir Yazıcı, Yozgat’a atandığı günden itibaren oradaki yaptığımız incelemelerde buranın bir teresuatla örtülü olduğu noktasında tespitleri oldu. Bu noktada o günden itibaren yapılan çalışmalarda tahmin edildiği gibi altından bir tabanı ve yanları mermer olmak üzere yarı olimpik havuz çıktı. Yine ufak havuzlar ve diğer kalıntılar ortaya çıktı." ifadelerinde bulundu. 

Roma Hamamı kazı alanını genişletebilmek adına çevresinde bulunan birçok iş yerinde kamulaştırma çalışmaları gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yanık : “Roma Hamamı çalışmalarını genişletmek amacıyla çevresinde bulunan 24 adet iş yerinin kamulaştırılması gerekiyordu ve çalışmaları başlatarak buraları kamulaştırdık. Kamulaştırma bedellerinin de Özel İdareye yük olmaması için bedelini Kültür Bakanlığı’na teklif ettik. Kültür Bakanlığı da gerekli tahsisatı yaptı. Yaklaşık 2.600 milyon civarında kamulaştırma bedeli ödeyerek 24 dükkanı kamulaştırdık ve o bölgeyi açık hale getirdik.” dedi. 

Kazı çalışmalarının şehrin içerisine doğru genişlemesi gerektiğini belirten Yanık, bu kapsamda 2bin 150 metre karelik bir alanı Kültür Bakanlığı’nın çalışmasına bıraktıklarını söyledi. Yanık: “Kazı çalışmalarının sürekli devam etmesi gerekiyor. Bu güne kadar İl Özel İdare bütçesinden de destek vermeye çalıştık. Bundan sonra orada ortaya çıkan değerlerin, vatandaşın kullanımına sunulması için proje hazırlanması ve yeni yatırımların yapılması gerekiyor. Bu yatırımlar da ufak bütçelerle yapılacak yatırımlar değil. Mutlaka yeni kamulaştırmalar gerçekleşecek. Bunun içinde Kültür Bakanlığı’na teklifimizi yaptık. Bakanlıkta 2 bin 150 metrekarelik alan tahsisini istemekte. Bundan sonraki çalışmaların Kültür Bakanlığı bütçesinden yapılması amacıyla oranın bütün fizibilite çalışmalarını ve yapılacak yatırımları uygulamaya sunulma imkânına kavuşmuş olacağız.” diye konuştu.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki