Bozok Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonuyla Yozgat Merkez ve ilçe liselerimizde düzenlenen Eğitim ve Kariyer Planlama Seminerleri öğrenci anket sonuçlarını değerlendirmek ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na ilişkin tercih yönelimlerini incelemek üzere Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde Rehber Öğretmenler Toplantısı yapıldı.

Toplantıya Rektör Vekili Prof. Dr. Kadir Özköse, Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. Güsamettin Erdoğan, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Orhan Karaca, Sorgun MYO Müdürü Doç. Dr. İsmail Akdeniz, Boğazlıyan MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kocakaya, Milli Eğitim Müdürlüğü Temel ve Orta Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Metin Halıcı, Yozgat ve ilçeleri lise müdürleri ve rehber öğretmenleri, seminer programı katılımcı öğretim elemanları ve üniversite personeli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Eğitim ve Kariyer Planlama Seminerleri Koordinatörü Orhan Karaca, 23 oturumda gerçekleştirilen seminer programlarına, ilçelerde yer alan 71 liseden 4000 öğrenci, Yozgat merkezde ise 22 liseden 1500 öğrenci, toplamda 5500 öğrenci katıldığını belirterek programlarının yapılış gayesi, ortaya çıkan durum ve tespitler hakkında bilgi verdi. 

Orhan Karaca, Bu seminerlerin oluşumu için maddi  ve manevi destek sağlayan üniversite yönetimine, organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve seminer programlarına katılarak değerli destekleriyla yanımızda olan tüm öğretim elemanı ve üniversite personeline teşekkür ederek konuşmasını sona erdirdi.

“Birlikte Tartışarak Çözüm Önerileri Getirelim”
Yogat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel ve Orta Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Metin Halıcı konuşmasında; “Üniversitemizle birlikte düzenlemiş olduğumuz kariyer planlaması seminerlerimizin son aşaması olarak gördüğümüz okul yöneticileri ve rehber öğretmenlerimize yönelik çalışmamızın son değerlendirme toplantısını yapıyoruz. Bu proje kapsamında 5 bin 500 öğrenciye ulaşarak kariyer planlaması, önemi ve tercihlerine yönelik fikirlerini edinmeye çalıştık. Üniversitemiz tarafından yapılan anket ve geri dönüşler öğrencilerimizin üniversite, fakülte ve bölüm tercihleri hangi şehirde okumak istedikleri gibi genel bir anket taraması sonucu ortaya çıkan fotoğrafı hep birlikte tartışarak ve çözüm önerileri getirerek bir konsensüs içinde ele almak istedik. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum.” dedi.

“Ülkemizin ve Bilhassa Yozgatımızın Daha Çok Çalışmaya İhtiyacı Var”
Kariyer Planlama ve Eğitim Seminerleri’nde Yozgat ve ilçe liselerinde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yapılan tercih anket verilerini değerlendiren Eğitim Fakültesi Dekan Yardımıcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran, konuşmasına Yozgat’ta ve Türkiye’nin her bölgesinde öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılara rağmen mevcut imkanlarla eğitim öğretime devam etmeye çalıştıklarını belirterek başladı. Bu çerçevede şu an mevcutta olan Eğitim fakültelerinden mezun olan herkesin öğretmen olamadığını, öğretmen olarak atananların ise hali hazırda çok da mükemmel imkanlara sahip olamadığını ifade eden Doç Dr. Mustafa Başaran düzenlenen eğitim seminerleriyle bir durum tespiti yaptıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; 

“Yozgat’ta büyük oranda öğrenciler Türkçe Matematik puanlarıyla yerleşmek istiyor. Sayısal anlamda tercihler çok sınırlı, Tıp bilimlerine, mühendislik bilimlerine ilgi çok az, keza güzel sanatlar için de aynı şey geçerli. 3229 öğrenciden bir tanesi bile fizik bölümü tercih etmiyor. Bir ülkenin fizikçisi yoksa o ülke kalkınamaz. Yozgat’ta genel itibari ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Polis Meslek Yüksekokulu’na ilgilerini tespit ettik.

Yine aynı şekilde tercih sıralamalarını incelediğimizde ne istediğini bilmeyen, bilemeyen öğrenciler var, İlahiyat yazmış, olmazsa BESYO, olmazsa Ziraat Mühendisliği yazan öğrenci aslında ne olmak istediğini bilmiyordur. Çoğunlukla İktisat  ve Fen Edebiyat Fakülteleri bölümlerinde yığılma olmuş durumdadır.Bu noktada öğrencilerimizi bilinçlendirecek olan rehber öğretmenlerimizdir, rehber öğretmenlerimizin öğrencilerimizi yönlendirme ve motive etme konusunda daha fazla çalışmaları gerekmektedir. 

Ülkemizin ve bilhassa Yozgatımızın daha çok çalışmaya ihtiyacı var, Memleketin kurtuluş savaşı yalnızca Yunanlılara karşı verilen Kurtuluş Savaşı değildir. Kurtuluş Savaşı bugün her yerde ve her yönüyle yapılmaktadır. Fabrikada, tarlada, ofiste, üniversitede, okullarda her yerde yapılmaktadır. Bu vesile bu bilinci, şuuru öğrencilerimize aktarmak ve yaşatmak gerekir. Öğrencilerimizin memleketlerinin güzel ve huzurlu yarınları için bilinçli tercihler yapmaları konusunda onlara yardımcı olmak bizim yegane görevlerimiz arasındadır.”

“Geçmişimizden Güç Alarak Geleceğe Yürüyoruz”
Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. Güsamettin Erdoğan yaptığı konuşmasında, “Biz Bozok Üniversitesi olarak bir şeyi istedik;  istediğimiz üniversitemiz Yozgat’ta ne kadar biliniyor, ilçelerdeki öğrencilerimiz bizi ne kadar tanıyor. Lise öğrencilerimiz, Üniversitemiz kampüs alanı içinde kaç fakülte var, bu fakültelerde hangi bölümlerimiz var biliyorlar mı? Ya da biz kendimizi onlara ne derecede anlatabildik. Bu projedeki asıl gayemiz bu idi. Üniversitemizin eğitim kalitesi, görsel anlamda da kampüs kalitesi her geçen gün artıyor. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza kaliteli bir eğitim sunma yolunda hızla ilerlemekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Hedeflerinin Türkiye’nin en iyi üniversitesi olmak olduğuna değinen Erdoğan doğudan batıya dünden yarına sloganı adı altında üniversite olarak geçmişimizden güç alarak geleceğe yürüdüklerinin altını çizdi. Konuşmasının sonunda rehber öğretmenlere seslenen Erdoğan “Bir mıh bir nalı bir nal bir atı bir at bir komutanı bir komutan bir ülkeyi kurtarır. İşte bu komutanları bizler ve sizler yetiştireceğiz.” dedi.

“Gayemiz, Gençliğimizin İdealist Davranarak İsabetli Bir Tercih Yapmasını Sağlamak”

“Kariyer günleri kapsamı içerisinde farklı illerde eğitim fuarlarına katılıyorduk. Daha sonra Bozok Üniversitesi’ni kendi ilinde neden tanıtmıyoruz? sorusu çerçevesinde eğitim camiamızın öngörü ve desteğiyle gençlerle buluşma imkanı bulduk. Derdimiz sadece üniversitemizi tanıtmak değil, bölgenin gençliğini tercihleri noktasında idealist davranmalarını sağlamak, isabetli bir tercih yapmalarında katkı sağlayabilmek ve üniversiteli bilincinin kendilerine sağlayabilmek ve öğrencilerimizi motive etmek çabası idi.Bu çerçevede yapılan analizler çerçevesinde sınava girecek öğrencilerimizin ufkunu bizlere yansıtması açısından projenin önemli olduğu kanısındayım.

Yozgat’ın tarihi, geçmişi, güzelliği eksiği fazlası her şeyiyle sahip olduğumuz bir değerdir. Yozgat’ı bir üniversite kenti yapmak istiyoruz. Yozgat’ı Üniversite ve bilgi merkezi konumuna dönüşmek için elimizden geleni yapıyoruz.Araştırma, inceleme, eğitim - öğretim anlamında buranın bir beyin merkezi haline gelmesini sağlamak ve bunun da yörenin insanlarıyla tekamül etmesini hedefliyoruz.”

Toplantı yapılan değerlendirmelere ilişkin  soru, öneriler sonrasında  Eğitim ve Kariyer Planlama Seminerleri’ne katkıda bulunan öğretim elemanlarına teşekkür belgesi takdim edilmesi ile sona erdi.