Raspberry Pi Konferans ve Atölye Çalışması Gerçekleştirildi

'Raspberry Pi (Tek Kartta Bilgisayar) Konferans ve Atölye Çalışması' Mimarlık Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu ve Bilgisayar laboratuarlarında konuyla ilgili akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Yayınlanma tarihi: 03 Kasım 2016, Perşembe günü, saat: 18:43

Bozok Üniversitesi, Robotik Teknoloji ve Enerji Sistemleri Topluluğu tarafından düzenlenen “Raspberry Pi (Tek Kartta Bilgisayar)  Konferans ve Atölye Çalışması” Mimarlık Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu ve Bilgisayar laboratuarlarında konuyla ilgili akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konferansa Samm Teknoloji A.Ş.  Raspberry Pi ürün müdürü Ramazan Subaşı konuşmacı ve eğitmen olarak katıldı. Ramazan Subaşı; “Raspberry kelime anlamıyla ahududu meyvesi anlamındadır, Pi ise python programlama dilini temsilen kısaltmayla bu ürünlerin isimlerinde yerini almıştır. Raspberry Pi Birleşik Krallık'ta Raspberry Pi Vakfı tarafından okullarda bilgisayar bilimini öğretmek amacıyla geliştirilmiş kredi kartı büyüklüğünde tek kartlı bir bilgisayardır.

Televizyonunuza bağlayıp görüntü alabilir, bir klavye bağlayabilirsiniz. Yetenekli küçük bir bilgisayar diye adlandırdığımız Raspberry Pi ile normal masaüstü bilgisayarlarda yaptığınız işleri örneğin, sözcük işlemciler ve hesap programları (Word, Excel) ile çalışabilir, çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD videolar oynatabilirsiniz. Ayrıca tüm dünyada çocukların alıp kullanabileceği, basit programlama yapabilecekleri hatta deneylerinde kullanabileceği uygun fiyatlı bir bilgisayar gibi düşünebilirsiniz.” dedi.

Konferans sonrasında atölye çalışması için bilgisayar sınıfına geçildi. Ramazan Subaşı; “Atölye çalışmasında bir Raspberry  Pi kartına monitör, klayve ve mause bağladık. Pyton programlama diline giriş yaparak kartımızı istediğimiz doğrultuda programlamak için gerekli niteliklere sahip olduk. Bir led (ışık yayan diyot) yakarak çıktılarımızı almaya başladık. Sonrasında kamera modülünü kartımıza bağlayarak kameradan resimler çektik, yaratıcı video kayıtlar yaptık. 6 yaşındaki çocuklara programlama mantığını anlatmak için, bu ürün için geliştirilmiş oyunları üniversiteden öğrenci ve akademisyenlerle birlikte oynadık.” ifadelerini kullandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 7 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki