Ramazanda Kültür Buluşması Yaşanacak

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Ramazan ayında yine birçok sosyal ve kültürel etkinliğe imza atacaklarını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2015, Cuma günü, saat: 08:40

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan düzenlediği basın toplantısı ile Ramazan ayında düzenlenecek programlar hakkında bilgi verdi. İl dışından, yabancı ülkelerden gelecek olan sanat gruplarının da katkı sunacağı, çocuklara özel programların da olacağını belirten Başkan Arslan, “Amacımız burada Yozgat’ın kültürel alanda, sosyal alanda, spor alanında diğer illere nazaran öncü bir şehir olması için uğraşıyoruz” dedi.

Yozgat’ın kültürel, sosyal, spor alanında öncü bir şehir olması için çaba sarfettiklerini, geçen seneye nazaran bu yıl daha fazla hazırlanma imkanı bulduklarını belirten Başkan Arslan, şu açıklamaları yaptı: “Geçen sene yapılan etkinliklerimiz halkımız tarafından büyük bir beğeni gördü ve bu bizi ikincisini yapmak yönünden de cesaretlendirdi. Bu manada ramazan ayını hemşerilerimize farklı bir ortamda yaşamalarını sağlamak için ramazan etkinliklerimizi hazırlamış bulunmaktayız. Etkinliklere Ramazan ayının 2. günü akşamı başlayacağız. Ramazanın ilk günü, Kadir Gecesi ve son gün etkinlik düzenlemeyeceğiz. Ramazanın 3 günü haricinde diğer kalan günlerde meydanda birtakım etkinliklerimizi olacak.

Lise Caddesi halka açılacak. Çalışmalarımız 5-6 güne tamamlanacak.  Normalde dün teslim edilecekti cadde bize ama hava şartlarından dolayı süre uzadı. Ramazandan sonra bu uygulama yaz boyu da devam edecek. Yaz boyunca akşamları Lise Caddesi’ni trafiğe kapatacağız, tamamen vatandaşımızın kullanımına açacağız. Cumhuriyet Meydanı’nda çocuklara yönelik teravihten önce Belediye Sanat Tiyatrosu’nun hazırlamış oldukları değişik etkinlikler olacak. Teravih sonrasında da halkın geneline yönelik müzikal, tiyatral, sosyal etkinlikler olacak.  Ramazan boyunca iki tane belediye otobüsümüz ücretsiz vatandaşların hizmetine sunulacak. Birisi Toki meydanına birisi Bahçesehir Mahallesi’ne gitmek üzere iki aracımız vatandaşa tahsis edilecek ki gece geç saatlerde sıkıntı yaşamasınlar.

Ramazan ayı hepimizin çok farklı duygular tattığı farklı lezzetler yaşadığı bir ay. Biz istiyoruz ki ramazan akşamlarında çocuklarımızın hafızalarında geleceğe yönelik güzel duygular kalsın. Ramazana özel kültürel ve sanat etkinlikleri ismini bu sene seçtik. Çünkü etkinlik yerli yerine otursun. Şenlik gibi festival gibi isimler kullanmak yerine bu ismi kullanmayı tercih ettik. Toplam 27 günlük bir program ve bunun içerisinde de 3 günlük bir iftar yemeği programımız olacak. Birincisini Meydan yerinde vereceğiz, ikincisini İstiklal Lisesi’nin bahçesinde 5-6 mahalle halkına, Bahçeşehir ve Fatih Mahalle’lerinde iftar yemeği vereceğiz.”

Ramazan etkinliklerine il dışından ve bazı yabancı devletlerden de ekiplerin destek vereceğine dikkat çeken Başkan Arslan, “Amasya Belediyesi Tasavvuf Musikisi Ekibi, Kültür Bakanlığı Tasavvuf ekibi, Sivas THM ekibi, Üsküdar Grup Nazende ekibi, Tokat Hacivat Karagöz ekibi, Urfa Sıra Gecesi ekibi, Bosna Hersek İlahi Grubu, Kerkük İlahi Grubu, Kültür Bakanlığı Konya Tasavvuf ekibi etkinliklerimize renk katacak. İnşallah zenginleştirerek bu programlarımızı devam ettirmek istiyoruz. Hem değişik ülkelerden illerden gelecekler ve bu bir kültür buluşması olacak. Yozgatlı hemşerilerimiz için inşallah hayırlı olur. Konaklarımızda Ramazan boyunca kadınlarımıza yönelik sohbet ve mukabeleler var yarından itibaren başlayacak. İl Müftülüğümüz tarafından görevlendirilen hocalar marifetiyle faaliyetlerimiz olacak. Ramazanı dolu dolu yaşamaya çalışacağız. Cumhuriyet Meydanı’nda çadırlarımızı kurduk. Burada çeşitli faaliyet gerçekleştirmek isteyen esnaflarımıza çadırlarımız kiraya verilecek. Çadırlar ticari faaliyet için verilecek. Geçen sene yaptığımız türden hattatlık ve pamuk şeker gibi faaliyetlerimiz ücretsiz olacak. İnşallah önümüzdeki sene farklı bir mekanda daha güzel bir şekilde bunu yapmış olacağız” dedi.

Etiketler: kazım arslan   ramazan   iftar  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 4 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki