Ramazan’da beslenme konulu konferans verildi

Sorgun’da özel bir sağlık kurumu tarafından “Ramazan’da Beslenme” konulu konferans düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 14 Haziran 2015, Pazar günü, saat: 09:01

İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Diyetisyen Fatma Yaşar Özcan konuşmacı olarak katıldı.

Özcan, yaptığı açıklamada, yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla böyle bir konferans düzenlediklerini, tüm yurtta Ramazan ayında insanların bir çoğunun yanlış beslenme sonucu kilo aldığını söyledi.

Özcan, Yozgat’ta genel olarak insanların tahıl ürünleri ağırlıklı beslendiğini, bunun da çok yanlış olduğunu ifade etti ve  “Hepimizin de çok iyi bildiği gibi ilimiz bir tarım bölgesi. Dolayısıyla dedelerimizden bu yana insanlarımız tahıl ağırlıklı beslenmişlerdir. Ancak, bizim dedelerimiz tarlada, bağda, bahçede çalışarak yediklerini yakarken, bizler ise böyle bir çalışma ortamında bulunmadığımız için yediğimiz bu tahıl ürünleri kilo olarak dönüyor. Yani yaşam şeklimiz değişirken, beslenme alışkanlığımız değişmedi. Ben sizlere ekmeği hayatınızdan tamamen çıkarıp atın demiyorum. Her insan kendi bünyesine göre ekmek yemelidir. Bunu da bütün tahlilleriniz yapılıp, bir diyetisyenin kontrolünde yapmalısınız” dedi.

Dengeli beslenmenin her gıdadan yeterince almak olduğunu vurgulayan Özcan, yaklaşan ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda da bilgiler aktardı.

Özcan şunları söyledi; “Yağlı, şekerli, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız. Maalesef bölgemizde ramazan ayında hamur işleri çok tüketilmektedir. Özellikle sahurda, ekşili, katmer, çörek, yağlı gibi yiyecekler tüketiliyor. Bunlar kalori değeri yüksek olan besinler. Ayrıca iftarda bir çok insanımız tatlı yiyor. Bakın bir porsiyon revani 11 dilim ekmek, bir porsiyon baklava 10 dilim ekmek demek. Bu nedenle ramazanda sütlü tatlılar tercih edilmeli, kızartmalı yiyeceklerden kaçınmalı ve iftarda daha dengeli beslenmeliyiz. Ayrıca günde 8-10 bardak su içmeliyiz.”
sorgun postası

Etiketler: ramazan   beslenme   sorgun   koferans  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki