Ramazan da icazetlerini aldılar

İl Müftülüğü tarafından “Bilal Şahin Hafız Kur’an Kursu’nu" tamamlayan 12 hafız öğrenci için düzenlenen ‘İcazet Programı’ manevi atmosferi yüksek bir ortamda gerçekleştirildi.
Yayınlanma tarihi: 12 Temmuz 2015, Pazar günü, saat: 21:31

Yozgat İl  Müftülüğü tarafından “Bilal Şahin Hafız Kur’an Kursu’nu" tamamlayan 12 hafız öğrenci için düzenlenen ‘İcazet Programı’ manevi atmosferi yüksek bir ortamda gerçekleştirildi.

Bilal Şahin Külliye Camisinde yapılan icazet programı Çapanoğlu Camii İmam Hatibi Cemal Şahiner’in, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra Bilal Şahin Hafız Kur’an Kursunu başarı ile tamamlayan 12 hafız öğrenci tekbirler eşliğinde camiye girdi. 
 
Okunan Kur'an-ı Kerimler Mest Etti
İcazet Programı Çapanoğlu Camii İmam Hatibi Şevki Uçar, Bilal Şahin Camii İmam Hatibi Hüda Yavuz ve Bayrampaşa Kocatepe Cami Kurra Hafızlarından Muhammed Nurullah Dindar'ın gönüllere hitap eden Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Bayrampaşa Kocatepe Cami İmamı Ali Ulvi Uzular Hoca’nın Kur’ anı Kerim ve hafızlığın faziletine dair sohbeti ilgi ile takip edildi.

12 hafız öğrenci sırasıyla Kur’an-ı Kerim sürelerinden okuyarak  hatimlerini tamamladı. Hatmin ardından Ali Ulvi Uzular Hoca Efendi hatim duasını yaptı. Dualama sonrasında Durmuş Çavdar, İbrahim Yorulmaz, Mikail Bozkır, Nimetullah Kirazlı, Yusuf Ziya Salman, Elveda Çetin, Fatih Hoşaf, Onur Çalışkan, Ekrem Koca, Yasef Bal, Orhan Köksal, Halit Demir isimli hafızlar icazet belgelerini aldılar. Öğrenci ve hocalarına Vali Abdulkadir Yazıcı, Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal ve hayırsever vatandaşlar tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi. 

İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu da yaptığı konuşmada "Hafız" koruyan, saklayan, muhafaza eden anlamında Allah'ın güzel isimlerinden birisi olduğunu söyledi. Poçanoğlu, “Bu Kur’an ayında şehrimizde Bilal Şahin Hafızlık Kur’an Kursunda yetişen hafızlarımızın icazet merasimini yapmak gibi hayırlı bir iş için, Cenab-ı Hakkın mescitlerinden mübarek bir mescide toplanmış bulunuyoruz. Kur'ân-ı Kerîm'de, "Allah, hafızların en hayırlısıdır"  ve "O zikri (Kur'ân'ı) biz indirdik biz' ve Onun koruyucusu da el bette biziz!" buyrulmaktadır. Kur'ân-ı Kerîm'in tamamını ezberleyen kimselere de "hâfız" denilir."Hâfız-ı Kur'ân, Hâfız-ı Kelâm" ifadesi bunlar için kullanılır. Bir hadis-i şerifte hâfızların özelliği belirtilmekte ve Kur'ân'ı ezberlemek teşvik edilmektedir. Hz. Âişe'den nakledilen bu hadiste "Kuran'ı ezberleyerek okuyan hâfız kişi es-Seferetü'l Kirâm olan (vahiy getiren) meleklerle beraberdir" buyrulmaktadır. Bu nedenle hafızlık çok önemlidir" ifadelerine yer verdi.  

Hafızların yetişmesinde emeği geçen hocalara da teşekkür eden İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, " 2015 yılı itibariyle ilimiz genelinde 2 bine yakın sınıfta 40 bin öğrenci yaz Kur’an Kurslarında okumaktalar. İl merkezimizde 3 olmak kaydıyla il genelinde 8 yatılı Kur’an Kursunda 400 öğrencimiz hafızlık yolundadır. Başlangıçta olanlar Sorgun’umuzda, Çekerek’imizde, Akdağmadeni’nde ve Yerköy’ümüzde olmak üzere 400 öğrencimiz Kur’an yolunda hafız olma gayreti içerisindedir. Özellikle hafızlık Kur’an Kursumuzda, hafızların yetişmesinde emeği geçen bütün hocalarımıza teşekkür ediyorum, Allah razı olsun diyorum. Kendilerini tebrik ediyorum”dedi.

İcazet Programı İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu tarafından kıldırılan Cuma Namazının ardından davetlilere Kuranı-ı Kerim dağıtıldı. 

Programa, Vali Abdulkadir Yazıcı, Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Vali Yardımcısı Adnan Daldal, Bilal Şahin Hafız Kur’an Kursu Hocası Muhammed Köksal, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı  Dr. Zafer Koç, Bayrampaşa Kocatepe Cami İmamı Ali Ulvi Uzular Hoca ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etiketler: icazet   yozgat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki