Yozgat Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca, ramazan boyunca oruç tutanların, bayram ve sonrası vücudun eski sistemine uyum sağlaması için az ve sık beslenmelerini önerdi.

Genel Sekreter Kurca yaptığı açıklamada Ramazan Bayramında beslenme üzerine şunları söyledi; "Bayramın tadında geçmesi için, az yiyip, yürüyüş yapmalıyız. Dinlenmiş olan vücudumuza birden oruç sonrası yüklenmek, birçok rahatsızlığı beraberinde getirebilir. Vücutta kalbin tüm organlara ve kaslara uygun oranda pompaladığı kan miktarı, aşırı yemek sonrası 2-3 katına çıkıyor. Ancak kalbe, böbreklere ve beyine giden kan miktarı azalıyor. Bu, damar tıkanıklıklarını ve pıhtılaşma riskini artırarak kalp krizlerini tetikliyor.

Kişi aç olmasa bile önüne lezzetli bir tabak getirildiğinde bunu geri çevirmiyor. Özellikle bayramda ikram edilen pasta, börek gibi karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler mide yükünü artırıyor, vücudun insülin dengesini bozuyor” dedi.

Kurca, ramazan sonrasında ve devamında yapılabilecek sağlıklı beslenmenin ipuçlarını verdi:
* Tatlı tüketmek istediğinizde hamur tatlıları yerine protein ve kalsiyum içeriği yüksek sütlü tatlıları tercih edin. Ancak şekerli besinlerin fazla tüketilmesinin vücutta yağ olarak depolandığını da unutmayın.

* Kaymak, krema, çikolata gibi yağ ve şeker içeriği yüksek besinlerden uzak durun.

* Günde 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün azar-azar ve sık beslenin.

* Gün içinde susama hissini beklemeden 8-10 bardak su için.

* Günlük yağ ihtiyacınızı iyi dengeleyin. Zeytinyağı, fındık yağı, soya yağını tercih edebilirsiniz.

* Yağlı tohumların fazla miktarlarda tüketilmesi, kolesterol oranını düşürmez. Günlük 1 tatlı kaşığı yağ yerine 10 adet fındık, 6-8 badem ya da 2 adet ceviz tüketmeniz yeterli.

* Kırmızı et tüketimini haftada 2 kez, 100’er gramı aşmayacak şekilde düzenleyin.

* Meyve, sebze ve tahıl posa bakımından zengin, posa; kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.

* Beyaz ekmek yerine kepek/çavdar/yulaf veya tam buğday unundan yapılmış ekmekleri tercih edin.

* Kuru baklagiller protein ve posa bakımından zengin kaynaklar.

* Yatmadan önce yemek yemeyin: Sağlıklı bir vücudun yatarken hafif aç olması gerekiyor. Yatıncaya kadar yemek yemek, sabaha doğru nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikâyetlerle birlikte kalp krizi ataklarının başlamasına neden olabilir.

* Bol bol yürüyün: Bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlardan birer çatal almaya özen gösterin. Özellikle karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek gıdalar tüketiyorsanız, gün içerisinde mutlaka sebze ve sıvı almaya dikkat edin. Aksi takdirde kilo alımı hızlanabilir. Ziyaretlere mümkünse yürüyerek gidin ya da günün sonunda en az 30 dakikalık yürüyüş yapın.