Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü Spor Salonu’nda yapılan açılış töreni saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
 
Törenin açılış konuşmasını yapan POMEM Müdürü Şaban Kütükoğlu, “Yozgat POMEM, 551 bayan 489 erkek olmak üzere toplam bin 40 öğrencisiyle eğitim ve öğretimine başlamış bulunmaktadır. Sizler karşınıza çıkan engellere karşı çalışarak, çabalayarak binlerce öğrencinin arasından bu okulda eğitim görmeye hak kazandınız. Eğitim hayatınıza başladınız, hepinizi tebrik ediyorum. Sizler bu teşkilatın birer mensubu olacak, polis teşkilatına taze bir kan, dinamik bir güç olarak vatanımıza ve milletimize canı gönülden hizmet ederek görevinizi ifa edeceksiniz” dedi.
 
Güvenlik kuvvetlerinin halkın güvenliğini sağlayan en önemli birimlerinden olduğunu söyleyen Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ise, “O nedenle sizlerin duruşu, eğitimi ve mesleğe sarılışları toplumumuz ve devletimiz için çok önemlidir. 15 Temmuz’da özellikle güvenlik birimlerimizin içeresinde hain terör örgütü, devletimizin yapılanmasını darmadağın etti. Ama biz olanca gücümüzle devleti ve milleti ayakta tutmaya karşı gayret sarf ettik ve bunda da başarılı olduk. Sizler de şimdi yapılanması biraz örselenmiş, personel sayısı sıkıntıya düşmüş bir teşkilata görevli olarak başlıyorsunuz. Bu önemli bir başlangıçtır. Sizin polisliğe adaptasyon süreciniz çok önemlidir. Sizler 4 ay 10 gün gibi kısa bir süre sonra ülkemize hizmet etmeye başlayacaksınız. Bu kısa sürede avantajınız şu. Yüksekokul mezunusun. Algılarınız daha açık. Olaya farklı mesleklerden bakacaksınız ve o farklılıkları siz mesleki bilgilerinizi de katarak algı anlamında çok daha kabiliyetli bir şekilde mesleğinizi yapacağınıza inanıyorum” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, öğrencilere ‘Polis ve Halk’ konulu ilk dersi verdi.
 
Tören kurban kesimi ve edilen duaların ardından sona erdi.