Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü (POMEM) 20. Dönem Eğitim ve Öğretim yılı açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Açılış töreni Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü Spor Salonunda yapıldı.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan POMEM Müdürü Şaban Kütükoğlu, "Yozgat Polis Okulu, 1997 yılından bu yana emniyet teşkilatına Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına bağlı, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne inanan, tek millet, tek devlet, tek bayrak şuuruyla yetişen gücünü kanunlardan alan gözünü kırpmadan ülkesi için bayrağı için canını veren kahraman Türk polisleri yetiştirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece bu devam edecektir" dedi.

Vali Kemal Yurtnaç ise, POMEM öğrencilerine hitaben, "Eğitim süreci içerisinde hayata yeni başlıyorsunuz. Hepiniz üniversite mezunusunuz. Buda ülke için önemli bir kazanımdır. Üniversite mezunları bizim ülkemizin önemli bir gücüdür. Halkla yüz yüze gelecek devletin koruyucu yüzünü gösterecek, kanunların hakimiyetini sağlayacaksınız. Bunların eğitimli bir nesil tarafından yapılması Türkiye Cumhuriyeti devletinin geleceği ile alakadır. Burada alacağınız eğitim çok önemli. Hocalarımız polislik ile alakalı bilgileri size öğretecek" diye konuştu.
 
Yaşadığımız coğrafyanın zor ve çetin bir coğrafya olduğunu kaydeden Vali Yurtnaç, "Burada bir ve beraber yaşamanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla polis adaylarımız bu milleti yaşatmaya, ayakta tutmaya aday kişilerdir, özel seçilmiş insanlardır. Bu bilinçle bu anlayışla eğitimlerini tamamlayacaklarından, vatanımıza, milletimize hayırlı hizmetler yapacaklarından eminim. Ülkemizde en önemli birimlerden bir tanesinin emniyet birimidir. Bunların eğitimi özellikle önem arz eder. Buradaki bir zafiyet 15 Temmuzda gördüğümüz gibi tüm ülkeyi felç etmeye yeter. O maksatla biz devletin tüm birimlerinde bu konuda hassasiyetle çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Burada polis olacak arkadaşlarımızın da vatanına milletine bayrağına sahip çıkan bireyler olarak yetişmeleri için gerekli gayreti göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, öğrencilere ilk dersi verdi. Açılışın ardından POMEM öğrencileri ile birlikte katılımcılara yemek ikramında bulunuldu.