Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler alışveriş yaparak, piyasaya sahte para sürmeye çalışan 1' kadın olmak üzere 3 kişiyi yakaladı

Yozgat merkez ve ilçelerde bakkal, market ve büfelerde, yüksek meblağlı sahte paralar ile küçük miktarlarda alışveriş yapmak suretiyle, para üstü üzerinden gerçek para ile değişim yaparak, sahte paraları alışveriş karşılığı piyasaya sürmeye çalışan şahısların olduğu yönünde bilgiler edinilmesi üzerine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler çalışmalara başladı. 
    
KOM Şubesine bağlı ekiplerin çalışmları neticesinde, il merkezinde faaliyet gösteren bir markete sahte para vermeye çalışan 18-20 yaşlarında bir şahıs, Mezbahana caddesi üzerinde görevli KOM Şube Ekiplerinin kovalama neticesinde yakalanırken, şahsın markete vermeye çalıştığı bir adet sahte 100 TL'lik banknotu da muhafaza altına aldı. 
    
KOM Ekipleri yakaladıkları AE (19) isimli şahsın, SK (24) isimli bir erkek ve DTD (26) isimli bir bayan şahıs ile birlikte hareket ederek piyasaya birlikte sahte para sürdükleri belirleyerek, diğer 2 kişiye de 06 plakalı araç içerisinde yakaladılar. 

KOM Ekipleri, adli makamlardan aldıkları arama kararına istinaden gözaltına aldıkları şahısların araçlarında yaptıkları aramada, kadın pedleri içerisine sakladıkları 29 adet sahte 100 TL’lik banknotlar ele geçirdiler. Soruşturmayı derinleştiren ekipler, şüphelilerin il merkezinde iki ayrı işyerine daha sahte para vermeye çalıştıkları tespit ederek, bu işyerlerine verilen iki adet sahte banknotu daha muhafaza altına alarak, şahısların piyasaya sürdükleri yerlerden ve araçlarından toplam 32 adet sahte 100 TL’lik banknot ele geçirdiler.
    
Emniyetteki işlemlerinin ardından Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen şüpheliler, Savcılık İfadesinin ardından SK isimli şahıs tutuklanması talebi ile, AE ve DTD isimli şahısların ise adli kontrol kararı Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiler. 

Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla üç şüpheli de, Adli Kontrol kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.