Peynirlerde yağ oranı yeniden düzenlendi

Yozgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, 8 Şubat 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni peynir tebliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 30 Eylül 2015, Çarşamba günü, saat: 09:23

Yozgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, bu tebliğin amacının doğrudan tüketime veya daha ileri işlemeye sunulan peynirlerin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, işlenmesi, muhafaza edilmesi, taşınması ve piyasaya arz edilmesini sağlamak üzere olduğunu ifade etti.

Özdemir, peynir tebliğinin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecilerinin 2015 yılı sonuna kadar, yine mevcut işletmelerin yayım tarihinden önce piyasaya arz ettiği ürünler için 2016 yılı sonuna kadar geçiş süresi olacağını kaydetti. Özdemir, “Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak gıdanın üretimi, paketleme, dağıtım, depolama, satış ve tüketime kadar olan tüm aşamalarında vatandaşlarımızın sağlıklı gıdaya erişebilmelerini ve gıda işletmelerinin mevzuat hükümlerine uygun olarak üretim yapmalarını sağlamak amacıyla ilimizdeki tüm gıda işletmeleri il ve ilçelerimizde görev yapmakta olan gıda kontrol görevlilerimiz tarafından gıda güvenilirliği ve asgari teknik ve hijyenik açıdan rutin olarak denetlenmektedir. 2016 yılı itibari ile yürürlüğe girecek olan peynir tebliği kapsamında ilimizde peynir üretimi ve satışı yapan işletmelerin denetimleri de titizlikle sürdürülecektir” dedi. Peynirler tam yağlı, yarım yağlı, az yağlı ve yağsız olmak üzere 4 grupta satışa sunulacağını anlatan Özdemir, “Kuru maddede en az yüzde 45 yağlı olan peynirler tam yağlı kategorisinde yer alırken, yüzde 45-25 olanlar yarım yağlı, yüzde 25-10 yağ içerenler az yağlı, yüzde 10 ve altında yağ içerenler ise yağsız şekilde adlandırılacak. Daha önce kuru maddede en fazla yüzde 30 yağ içeren peynirler için kullanılan ve halk arasında light olarak da bilinen yağı azaltılmış ifadesi yeni düzenleme ile kuru maddede yüzde 25’in altında yağ içeren peynirler için kullanılabilecek. Bu ürünlerin yağ içeriği etiket bilgilerinde en az 3 milimetre yüksekliğinde punto karakterler kullanılarak yazılacak. Bu tebliğ kapsamında doğrudan satış için hazır ambalajlı hale getirilmiş olan peynirler, Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliği’nde yer alan hükümlere uygun bir malzemeye konularak tüketiciye arz edilir. Bu tebliğ kapsamındaki ürünler, ürün adlarına veya coğrafi işaret olarak tescil edilmiş adlarına göre piyasaya arz edilir. Bu şekilde bir adlandırma yoksa, yöresel veya ülkesel adlarına uygun olarak piyasaya arz edilebilir. Yöresel ve ülkesel adları ile bilinen peynirler, coğrafi işaretten doğan haklara aykırı olmamak kaydıyla bu isimlerle piyasaya arz edilebilir. Peynirlerin etiketinde ‘köy peyniri’, ‘geleneksel peynir’, ‘doğal peynir’, ‘çiftlik peyniri’ gibi ibarelere yer verilmez” ifadelerini kullandı.

Etiketler: ziyaattin özdemir   yozgat   tarım   gıda  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki