Pancar’da münavebeli ekim bir yıl ertelendi

Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Kürşat Arslan, şeker pancarı üretiminde bu yıl başlaması gereken münavebeli ekimin bir yıl ertelendiğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 04 Mart 2015, Çarşamba günü, saat: 08:35

Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Kürşat Arslan, şeker pancarı üretiminde bu yıl başlaması gereken münavebeli ekimin bir yıl ertelendiğini söyledi. Arslan, AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal’ın girişimleri sonrasında 2015 yılında yapılması planlanan münavebeli ekimin 2016 yılına ertelendiğini ve bunun da şeker pancarı üreticisini çok sevindirdiğini belirtti.

Arslan, münavebenin birden fazla değişik bitkinin aynı tarlada, yıllara göre sıraya konularak ekilmesi olduğunu, bunun diğer bölgelerde ve bir çok üründü yıllardır yapıldığını ifade ederek, “Pancar tarımında, toprak verimliliğinin korunarak sağlıklı, verimli, kaliteli ve ekonomik şekilde sürdürülebilir üretimin yapılması, iş gücünün daha ekonomik kullanılması ve kuraklık, don, dolu gibi iklim faktörlerine karşı üretici riskinin azaltılmasıdır” dedi.

Bu amaçla 2015 yılından itibaren pancar üretim alanları, üreticilerin talepleri, hastalık durumu, iklim ve toprak özellikleri ile sulama imkânları da dikkate alınarak tabi sınırlara göre 4’e bölünüp, aynı sahaya 4 yılda bir pancar ekimi yapılacağına dikkat çeken Arslan şunları söyledi:
“Milletvekillerimizin girişimleri ve Şeker Fabrikaları Genel Müdürü ile yapılan görüşmeler neticesinde 2015 yılında uygulanmaya geçilmesi planlanan münavebenin, çiftçilerimizden gelen yoğun talep üzerine bir sonraki yıla ertelendiği açıklanmıştır. Üreticilerimize hayırlı olsun."

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki