Palyatif Bakım Ünitesi Açıldı

Yozgat Devlet Hastanesinden Bir İlk Daha Palyatif Bakım Ünitesi Açıldı
Yayınlanma tarihi: 30 Ekim 2015, Cuma günü, saat: 11:33

Yozgat Devlet Hastanesinde açılan Palyatif Bakım Ünitesi hasta kabulüne başladı. Yozgat Devlet Hastanesi Ek Bina Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Binasında, zemin katta, 11 yatak ve 7 hemşireyle hizmet veriyor. 

Son yıllarda kanser görülme sıkılığında artış, kanser hastalarının yapılan tedavilerle yaşam süresinin uzaması, insan ömrünün uzaması sonucu artan kronik hastalıklarındaki artış palyatif bakım ünitelerine ihtiyaç duyulmasına yol açmıştır. 

Palyatif bakım nedir?   
Palyatif bakım; yaşamı tehdit eden bir hastalığa bağlı çıkan problemler varsa, örneğin kanser hastalarının ağrı atakları gibi, fiziksel, psikososyal ve manevi gereksinimlerin karşılanması, önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik, yaşam kalitesinin artırılması için yapılan uygulamalardır. 

Kimler palyatif bakıma ihtiyaç duyar? 
Palyatif bakım ünitelerinde sıklıkla kanser hastalarına hizmet verilmektedir. Verilen hizmet aynı zamanda hasta yakınlarını da kapsamaktadır. Bir yandan hastanın şikâyetleri giderilmeye çalışırken, bir yandan hasta yakınlarının yaşayabileceği kaygılar değerlendirilip, çözüm üretilmeye çalışılmaktadır. 

Hastalar İçin Her şey Düşünülmüş  
Tek ve iki kişilik odalarda T.V. banyo, W.C. oda içerisinde olup, tüm temel ihtiyaçlarının kolayca karşılanabilmesi için dizayn edilmiş durumda.   

Palyatif Bakım Ünitesinde İlk Hasta 
Palyatif Bakım Ünitesinin ilk hastası; yoğun bakımdan çıkan yatak yarası olan hasta oldu. Hala yatmakta olan hasta yatak yarası tedavisi devam ediyor. 

Etiketler: palyatif   bakım   yozgat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki