Ekim ayının ikinci haftasında kutlanan Dünya Palyatif Bakım Günü Yozgat Şehir Hastanesinde, hasta, hasta yakınları ve sağlık çalışanları ile birlikte pasta kesilerek kutlandı.

Kutlamada konuşma yapan, Palyatif Bakım Yataklı Servis Sorumlusu Dâhiliye Uzmanı Burcu Candemir yaptığı konuşmasında; ““ Sizler için yapabileceğimiz hep bir şeyler var ilkesini benimseyerek yola çıktık. Hastalarının yaşamına yıllar değil, yıllarına yaşam katmayı amaçladık. Yozgat Şehir Hastanemizde sizlerle aile gibi olduk. Bugün hep birlikte, moral ve motivasyonumuza iyi geleceğini düşünerek, Palyatif Bakım Gününü kutlamak için bir araya geldik. Sağlık; sadece bedensel iyilik hali değildir, ruhun da ona eşlik etmesi gerektiğini bilerek, dönem dönem yine böyle organizasyonlarımızla bir araya geleceğiz” dedi.

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel ise basına yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Son yıllarda kronik hastalıklar ve kanser görülme sıkılığında artış, kronik ve kanser hastalarının yapılan tedavilerle yaşam süresinin uzaması, palyatif bakım ünitelerine ihtiyaç duyulmasına yol açmıştır.

Palyatif bakım; yaşamı tehdit eden bir hastalığa bağlı çıkan problemler varsa, örneğin kanser hastalarının ağrı atakları gibi, fiziksel, psikososyal ve manevi gereksinimlerin karşılanması, önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik, yaşam kalitesinin artırılması için yapılan uygulamalardır. Verilen hizmet aynı zamanda hasta yakınlarını da kapsamaktadır. Bir yandan hastanın şikâyetleri giderilmeye çalışırken, bir yandan hasta yakınlarının yaşayabileceği kaygılar değerlendirilip, çözüm üretilmeye çalışılmaktadır” dedi.