Gıda ve Tarım fuarının açılışında konuşan Özışık, Türkiye’de normal fuar döneminin sona erdiğini ve artık ihtisas fuarları düzenlendiğine dikkat çekti. Metin Özışık konuşmasında fuarın açılmasında katkı ve emeklerini esirgemeyen Vali Abdulkadir Yazıcı ve Belediye Başkanı Kazım Arslan’a teşekkür etti.

Yozgat’ta bu yıl altıncısı düzenlenen fuarın mevcut aşamaya gelinceye kadar birçok süreçten geçildiğini hatırlatan Özışık, Yozgat’a en uygun fuarın tarım ve gıda fuarı olduğunu belirtti.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, Türkiye’de artık normal fuarlar yerine ihtisas fuarları düzenlendiğini ve göreve geldiklerinde Yozgat’ta sadece panayır havasında sanayi ve ticaret fuarı adıyla fuar düzenlendiğini hatırlattı. Özışık konuşmasında, “Artık Türkiye’de ihtisas fuarları dışında fuarlar yapılmıyor. Bu fuar ihtisas fuarıdır, Yozgat gerçeğine en uygun ihtisas fuarı da bu fuardır. Bu fuarın altıncısını düzenliyoruz ve bundan dolayı ben ve arkadaşlarımda gururluyuz. Bugün burada 182 katılımcı firma var, geçen yıl bu sayı 167’ idi her geçen yıl biraz daha büyüyoruz ve 16 farklı ilden katılımcı var” dedi. Metin Özışık fuarın önümüzdeki dönem daha geniş çapta ve daha fazla katılımcı firmayla gerçekleşeceğini de söyledi.

Yozgat TSO Başkanı Metin Özışık 2009’dan 2015 yılına kadar TSO olarak hayata geçirdikleri projelerin yanı sıra gündeme getirdikleri ancak destek bulamadıkları Yozgat’ın kalkınmasına yönelik proje ve programları da konuşmasında yeniden gündeme taşıdı. 
Özışık, Yerköy İle Organize Sanayi Bölgesi arasına demir yolu hattı döşenmesinin OSB’ye faydalı olacağını düşündüklerini ve bu amaçla 2009 yılındaki yönetim ile birlikte o dönem parlamentoda bulunan 6 milletvekiline sundukları ilk projenin söz konusu demir yolu projesi olduğunu bildirdi. Metin Özışık, geriye dönük yapılamayan projeler hakkında şöyle konuştu “ OSB içerisinde bir idari binamız yok idi bu da projemiz arasındaydı. Şu anda yürüttüğümüz en büyük projemiz son revizyondan sonra 2 milyon 578 avroluk Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı yatırım destek ofisi projesidir. Şu anda izleme heyeti kurulma aşamasındadır. Bu noktada valiliğin ve üniversitenin desteğine ihtiyacımız var. İşgem ile ilgili süreci belediye başkanımızın katkılarıyla tamamladık 2007 yılında Dünya Bankası ve Kosgeb destekli bir projedir, başlangıcında çeşitli hatalar yapıldığı için 2009 yılında 300 bin liralık bir borç ile devraldık bu borcun büyük kısmı ödendi. Belediye başkanımız destek verdi ve belediye ye devrediyoruz” diye konuştu

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık 6’ıncı Tarım ve Gıda Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada Hayvancılık Organize Sanayi Projesi’ni yeniden gündeme getirdi. TSO başkanı olarak en çok üzerinde durduğu projenin hayvancılık organize sanayi projesi olduğuna dikkat çeken Özışık, “ 27 Nisan 2009’da dönemin valisi Amir Çiçek, belediye başkanımız, rektörümüz ve ben Sanayi Müsteşarına bu projeyi teslim ettik ancak sonraki süreçte bu projeye hakikaten destek göremedik. Sorsanız böyle bir proje Türkiye’de hangi ile uygulanır diye Yozgat ilk beş il arasında yer alacaktır. İnşallah yeni dönemde destek alırız” dedi. Metin Özışık hayata geçirilemeyen ve yarım kalan bir başka projeyi ise şöyle aktardı “2013 yılında Türkiye’nin en büyük kazan üreticilerine Ankara’da bir otelde toplamıştık. 33 üreticiyle irtibata geçtik 25 üretici Ankara’ya geliyor. Ankara’da toplantı yapıyoruz bu bir projedir. Sayın Bakan Bozdağ’ın programı uyuşmadığı için bu programı da iptal ettik ve öyle bir kayıp daha oldu.

Özışık Yozgat’ta bu yıl 6’ıncısı düzenlene fuara Yozgat milletvekillerinden hiç birisinin katılmamasına dikkat çekerek Yozgatlı vekillerin geçen yıl ve ondan önceki yılda fuara katılmadıklarını belirtti. TSO Başkanı Özışık, “Katılsalardı çok sevinirdik çünkü bu Yozgat’ın fuarı. Önümüzdeki Perşembe Sorgun’da bir fuar yapılacak. Ben Yozgat TSO başkanı olarak isterim ki Sorgun’da tabi ki fuar yapsın, Yerköy’de yapsın, Boğazlıyan’da yapsın. Ama Yozgat ile aynı hafta yapmasın. Aynı hafta Yozgat’ta fuar yapmak demek ‘Ben Yozgat’ta fuarın başarılı olmasını istemiyorum bu fuarı baltalamak istiyorum ‘ anlamına gelir. İnşallah o fuarda iyi geçer hayırlısı olsun” diye konuştu.

Metin Özışık teşviklerle ilgili Yozgat’ın beşinci bölgede OSB’nin ise altıncı bölge kapsamında bulunduğunu dile getirenlerin bir yanlışlığa imza attığına değindi. Yozgat’ın teşvik kapsamında beşinci bölgede bulunduğunu söyleyen Özışık, “Buna açıklık getirelim, Yozgat beşinci bölgedir. Urfa altıncı bölgedir arada dağlar kadar fark vardır. En son Et ve Balık Kurumu içinde süt fabrikası istedik fabrikanın çalıştırılması için konuyla ilgili 13 STK örgütü başkanı daha önce EBK ile yapılan müzakere sonucu bir sözleşme metni ortaya çıktı fabrikayı işlettiğinizde fabrikanın kapasitesi 100 ton gündür. Yozgat’ta ki işletmelerin küçük olduğu düşünülürse 100 ton süt bin aileye tekamül eder, bugünkü fiyatlarla bir aileye ayda 3 bin lira yaklaşık katkı demektir. Bu da en büyük problemimiz göçü önlemede ciddi bir proje olacaktı bununla ilgili de tüm vekillerle görüştük ancak destek bulamadık EBK içinde süt fabrikası şu anda atıl yatıyor, inşallah önümüzdeki süreçte bu fabrikada çalışır. Yozgat uygundur bu projeye” diye konuştu.