Yozgat İl Özel İdaresi hizmet ağında bulunan yol, içme suyu, kanalizasyon, sulama kanalı ve diğer hizmetlerin aksatılmadan, daha sağlıklı hizmet verilmesi için yeni alınan iş makineleri yapılan törenle görev yerlerine dualarla uğurlandı.
 
Dağıtımı yapılan 10 adet damperli kamyon, 8 adet greyder, 2 adet yükleyici, 2 adet silindir, 1 adet paletli ekskavatör, 2 adet 4x4 pikap ve 8+1 çok amaçlı araçtan oluşan 26 adet iş makinası ve aracın toplam maliyeti ise 8 milyon 674 bin 427 Türk Lirası.

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen törene Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Vali Abdulkadir Yazıcı, Yozgat Milletvekilleri Abdulkadir Akgül, Ertuğrul Soysal ve Yusuf Başer, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muammer Yanık,  ilçe kaymakamları ve İl Genel Meclis Üyeleri katıldı.
 
Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı törende yaptığı konuşmada son dönemlerde alınan yeni araçlarla İl Özel İdaresi araç filosunun yüzde 90’a yakının yenilendiğini ifade ederek, “Bugün İl Özel İdaresinin özellikle köylerimiz olmak üzere, bütün Yozgat’ın hizmetinde kullanılması için hizmete sunduğumuz 26 aracın teslim töreninde bir aradayız. Bu araçları kaymakamlarımız, il genel meclis üyelerimiz ve ilçe özel idare müdürlerimiz bizden teslim alarak ilimizin hizmetine sunacaklar. Bugüne kadar Yozgat Valiliği olarak özellikle 2006 yılından itibaren İl Özel İdaremizin hizmetinde sunulmak üzere 130 araç alındı. Bunların 55 tanesi de valiliğim döneminde satın alındı ve hizmete sunuldu. Bu araçlarla köy hizmetleri hizmetindeki araçlarımızın yüzde 90’a yakını yenilenmiş ve sıfırlanmış oluyor” dedi.
 
İl Özel İdaresi Ekiplerimiz Karınca Gibi Çalışıyor 
İl Özel İdaresinin çalışmaları hakkında da bilgiler veren Vali Yazıcı, “Bugüne kadar Yozgat İl Özel İdaresi olarak 2002 yılı itibariyle 1000 kilometre olan sathi kaplama asfaltı 2552 kilometreye çıkarmış durumdayız. Yenilenen asfaltları da katarsak teşkilatımız 4600 kilometre asfalt yapmış oldu. Yine Yozgat’ımızın 567 köyünün tamamında şebekeli içme suyumuz var. 2002 itibariyle kanalizasyonu bulunan 30 köyümüzün sayısını bugün itibariyle 490’a ulaştırmış durumdayız. Geri kalanları ise ya nüfusu çok az ya da coğrafyası çalışmaya uyumlu olmadığı için yapılmamış. 2002 yılı itibariyle 0 olan çocuk oyun parkı bugün 450’ye ulaştı. Yine 567 köyümüzün 500’ünde kilit parke işinin tamamı bitmiş veya bir kısmında çalışmalar devam ediyor durumda. İl Özel İdaresinin 300’ü aşkın işçisi ve 125’i aşkın memuru ile köylerimizin tamamında ciddi işlerimiz var ve icraatlarıyız var. Bugün ilçelerdeki şantiyede bulunan araçlar, oradaki il genel meclis üyelerinin, özel idare müdürleri ve kaymakamların talimatı altında. İl merkezinden onay almaksızın istedikleri hizmete götürebilmektedirler. Artık ödeneğimiz yok, akaryakıtımız yok, yedek parçamız yok gibi hiçbir mazeret ileri sürülmeden ve bu konuda üst limiti açık olmak üzere teşkilatımız, müdürlüğümüz, genel sekreterliğimiz hizmete devam etmektedir” şeklinde konuştu.
 
Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın ve milletvekillerimizin desteği ile özellikle Yozgat insanının merkezi hükümetten ve devletten alacakları paylar itibariyle çok ciddi manada pay aldığımızı ifade eden Vali Yazıcı, “ Demokrasi kural ve kaideleri içerisinde kalkınan ülkemizde etrafımızda bu kadar düşmana rağmen, bizi istemeyen, bizi geri götürmeye çalışan bu kadar düşmana ve haçlı zihniyetine rağmen devletimiz, milletimiz, özellikle Yozgat’ımız üstün bir performansla kalkınmaya devam etmektedir. Bugün bir yıl önce en son Yozgat’a gelmiş olanların Yozgat’ı ve ilçelerini gezmeleri halinde açık ara farkı görmeleri mümkün. Bu güzel kalkınma ve gelişme hamlesi içerisinde inşallah Yozgat’ımız, Yozgat insanımız dönüşümü sağlayarak kalkınmış iller arasında yerini alacaktır. Yozgat’ta yaşayan yarım milyona yakın vatandaşımız ile diğer illerde ve ülke dışında yaşayan Yozgatlıların, çok daha müreffeh imkânlar içerisinde, güzel bir Yozgat’ta yaşamayı hak ettiklerini düşünüyorum. Yapılan bu güzelliklerin ve gelişmelerin hız kesmeden artarak devam etmesini, her şeyin iyisine ve güzeline layık olan Bozok Yaylasının, Bozok Diyarının sevgili ve kıymetli evlatlarının bu hizmetlerden çok daha fazla istifade edebilmeleri niyet ve temennisinde hepinize en derin saygı ve selamlarımı sunuyorum. Bu iş makinalarının ve araçların ilimize hayırlar getirmesini, kazasız belasız mesailerde bulunmalarını temenni ediyorum” dedi.
 
Yozgat İçin Gövdemizi Taşın Altına Koyduk
Bugün dağıtımını yapacağımız araçların Yozgat’ımıza hayırlı olması dilekleriyle sözlerine başlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuşmasının devamında “ Umarım buradan yola çıkacak olan bu araçlar Yozgat’ımızın her bir ilçesinde, her bir köyünde vatandaşımızın hizmetinde olacak, onların sorunlarını çözmede çalışacak ve Yozgat’ımızı geliştirme, ileri götürme konusunda büyük bir değişime vesile olacaktır. Ben bu vesile ile bu eserlerin Yozgat’a kazandırılmasında emeği geçen herkese buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Dün Yozgat’ımızda Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz beyinde teşrifleriyle Kalkınma Çalıştayı yaptık. 2013 yılında da bir tanesini yapmıştık. O zaman Yozgat’ımızın kalkınması için yapılması gerekenleri değerlendirmiş, gelecekte atılması gereken adımlar üzerine görüş alışverişinde bulunmuştuk. Şimdi bu üç yıl içerisinde neler oldu, gelecek üç yıllık perspektifimiz ne olmalı bunun üzerinde duran bir çalışma yaptık. Artık geleneksel hale getireceğimiz çalıştayda Yozgat’ımız için bazı kararlar aldık. Yozgat’a yapılacak olan yatırımların, Yozgat’a kazandırılacak eserlerin bütün kurumların üzerine düşen görevleri yapabileceklerini takip etmek üzere, Yozgat Kalkınma Çalıştayı sonuçlarını takip eden bir platform oluşturulacak. Ayrıca Yozgat’a dışardan gelen yatırımcılarımızın, içerideki yatırımcılarımızın yatırım yapmalarını kolaylaştırmak ve cazip hale getirmek için bütün yatırımcı kuruluşlularımızın temsilcilerinin olduğu Yatırım Destek Masası oluşturacağız. Orada yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımızın sorunları çözülecek, işleri tamamlanacak, süratli bir şekilde yatırımı tamamlayıp hayata geçirmeleri temin edilecektir. Yozgatlı hemşerilerimizin hizmetine bugün sunacağımız kamyonların, greyderlerin, ekskavatörlerin, kepçelerin ve diğer araçların hayırlı olmasını, kazasız belasız çalışmasını, ilimize, insanımıza faydalı eserler ortaya çıkarmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum” dedi.
 
Konuşmaların ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Vali Abdulkadir Yazıcı ve diğer protokol üyelerinin kaymakamlar il genel meclis üyeleri ve il özel idaresi müdürlerine araçların anahtarlarını teslim etti. Daha sonra iş makinesi ve araçlar dualar eşliğinde görev yapacakları ilçelere yolcu edildi.