Özel dövmeler sayesinde sağlık takibi mümkün

Özel olarak tasarlanan sensörlü dövme sayesinde vücut ısısından, kalp atışlarına ve hatta konum bilgisine kadar birçok ayrıntılı bilgiye erişilebilecek.
Yayınlanma tarihi: 27 Kasım 2015, Cuma günü, saat: 15:22

Özellikle son birkaç yıl içerisinde akıllı teknolojilerin hayatımızda iyiden iyiye dahil olmasıyla birlikte; giyilebilir teknoloji kapsamındaki ürünlerin çeşitliliği çok önemli bir oranda arttı.

Akıllı saat, akıllı bileklik, VR destekli gözlükler ve benzeri birçok farklı kategorideki ürün, önümüzdeki dönemlerde hayatımızda çok önemli bir yere sahip olacak.

Bu ürünlerin büyük bir çoğunluğu her ne kadar ilk etapta daha çok "eğlence" temel alınarak geliştiriliyor olsa da, giyilebilir teknolojilerle birlikte sağlık konusunda da çeşitli devrimler gerçekleşiyor.

(Şimdilik) giyilebilir teknoloji cihazı olarak adlandırabileceğimiz Chaotic Moon Studios tarafından geliştirilen dövme, sağlık konusunda duyarlı olan kişileri hassas noktalarından vuruyor diyebiliriz. Gerçekleştirilen aktiviteleri kayıt altına alan bu dövme, böylece cihaz taşıma derdini ortadan kaldırıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu aktivite takip işlemleri dövmenin üzerinde bulunan sensörler vasıtasıyla sağlanıyor. Yani vücuda yerleştirildikten sonra gerçekleştirilen aktiviteleri takip altına alan dövme, vücut ısısından tutun kalp ritmine kadar birçok ayrıntının otomatik olarak kayıt altına alınmasını sağlıyor. Buradaki en büyük avantaj elbette az önce de belirttiğimiz ek bir cihaz taşıma devrini sonlandırıyor olması. Konum bilgisine bile erişebilen dövme, kullanıcıya (ya da hastaya) dair birçok ayrıntıyı bir yıl boyunda hafızasında saklıyor. Uygulama desteği ile dövmedeki elektronik sistemle bağlantı kurulup, veriler görüntülenebiliyor.

Önümüzdeki süreçte bu tarz ürünlerin kullanım alanını panik atak, tansiyon gibi kronik hastalıkların tedavisinde görebiliriz. Böylece hastalar kontrol altında tutularak; ölçümler yapılabilir ve bu doğrultuda çeşitli kararlar alınabilir.

Etiketler: Özel   dövmeler   sayesinde   sağlık   takibi   mümkün  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki