Osmanlı’yı Doğru Anlamak

'Osmanlı’yı Doğru Anlamak' konulu konferans, Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil tarafından anlatıldı.
Yayınlanma tarihi: 16 Aralık 2015, Çarşamba günü, saat: 17:33

Milli Türk Talebe Birliği Yozgat Şubesi ve Bozok Üniversitesi Genç Gönüllüler Topluluğu tarafından organize edilen konferansta "Osmanlı’yı Doğru Anlamak" konusu Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil tarafından anlatıldı.

Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi Çamlık Salonu’nda düzenlenen konferansa Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Prof. Dr. Kadri Özköse, Fakülte Dekanları, Daire Müdürleri, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

"Osmanlı’yı Doğru Anlamak" konulu konferansını vermek üzere kürsüye gelen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, tarihte Osmanlı Devleti kadar yanlış bilinen başka bir devlet olmadığına vurgu yaparak şunları söyledi: "Bir insanı tanımak için onun fiziki özelliklerinin yanı sıra edebi, terbiyesi gibi manevi özelliklerine de bakmak gerekir. İşte devletler de böyledir. Bir devleti sadece toprağı, hazinesi ile anlayamazsınız. Devletin de manevi yönleri vardır. Devleti devlet yapan özellikleri iyi bilmek lazım. 

Bu yönden baktığımızda bizim devletimiz nasıl bir devlet? Yakın tarihimiz açısından söylüyorum, dünyada, Osmanlı tarihi kadar yanlış anlaşılan, Osmanlı tarihi kadar iftiraya ve hakarete uğramış başka bir devlet yoktur. Selçuklular, Gazneliler’de bizim tarihimiz, bunlar için böyle bir şey söylemek mümkün değil, ama iş Osmanlı’ya gelince onun kadar yanlış bilinen bir devlet yoktur. Lütfen tarihe ideolojik bakmayalım. Tarihi bir ilmi disiplin içerisinde değerlendirelim.” şeklinde konuştu.

Tarih şuurunun, milleti millet yapan bir unsur olduğunu ve tarihi çok iyi öğrenmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şimşirgil, “Gücün yanında adalet yoksa hiçbir mana ifade etmez. Osmanlı gücün yanında adaleti de sağlıyordu. İşte bizim ceddimiz böyle bir devletti. Osmanlı ile ilgili bir şey duyduğunuzda önüne kocaman bir soru işareti getirin.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bir dizi ile Kanuni’nin, bir film ile Fatih Sultan Mehmet’in, bir roman ile Yavuz Sultan Selim’in bütün şahsiyetini mahvettiler. Kitaplarla, dizi ve filmlerle milletin edebiyle oynadılar. Romanlarda, dizilerde, filmlerde şöyle anlatılıyor ama gerçek nedir şeklinde sorgulayın, araştırın. Reddetmeyin ama araştırın. Çünkü artık çok fazla kitap yazılıyor. Bir doğruya ulaşmak için bin eğri var, dikkat edin sonrasında iyi ki araştırmışım diyeceksiniz. Müessir eseriyle tanınır. Yeryüzünde Osmanlı kadar haksız yere iftiraya uğramış bir millet daha yoktur. Tarihimizi iyi öğrenmek zorundayız. Bunu yaparken de doğru kaynakları bulmalıyız. Tarih ne filmlerden ne de romanlardan öğrenilmez. Bu sebeple doğruyu iyi bilmek önemlidir. İlimin olmadığı yerde cehil vardır; cehil ise ölümün kendisidir. Bu milleti vagon haline getirmeye çalışıyorlar. Vagon olmayacağız lokomotif olacağız. Asla bu milleti vagon yapamayacaklar.” 

Konferans sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse konferansa konuşmacı olarak katılan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki