Tarım politika ve uygulamalarının; Bakanlık çalışanları ve tarım sektörü paydaşları arasında değerlendirilmesi amacıyla 7 ayrı bölgede düzenlenen bölgesel ortak akıl toplantılarının beşincisi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in başkanlığında Konya'da gerçekleştirildi.

Bölgesel ortak akıl toplantılarının İç Anadolu Bölgesi ayağını teşkil eden toplantılar; Yozgat, Aksaray, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, ve Sivas olmak üzere bölgedeki toplam 13 ilin katılımıyla, Konya'da düzenlendi.

Yapılan toplantıya Yozgat'tan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sektörde faaliyet gösteren firma yetkilileri ve çiftçiler katıldı.

Bakan Çelik'in başkanlık ettiği toplantıların ilki, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Bakanlık merkez birimleri ve ilgili kuruluşların birim amirlerinin katılımıyla "Bakanlık Koordinasyon Toplantısı" şeklinde gerçekleştirildi.

Aynı gün öğleden sonra ise Bakanlık Merkez birimleri ve ilgili kuruluşlar, bölge GTHB İl Müdürleri ve Bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluşların Müdürleriyle "Bölgesel Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı" yapıldı. Toplantıda İl Müdürü Özdemir tarafından Yozgat'ın tarımsal durumu ile ilgili bilgiler verilerek Yozgat için belirlenen sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Ayrıca Yozgat'ın önde gelen ürünlerinden Yozgat Kavurması, Yufka ekmek, Kavurga ve Çanak peyniri açılan stantta sergilenerek Yozgat ürünlerinin tanıtımı yapıldı. Bakan Çelik'e sunulan, Yozgat Aydıncık İlçesinde çıkan özel ametist taşından Tesbih ve Boğazlıyan İlçesinde el işçiliğinden özel yapılmış Osmanlı İbriği tüm katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.