Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne beyin kanaması şikayeti ile gelen 27 yaşındaki hastanın beyin ölümü gerçekleşti. Hastanın ailesi tarafından bağışlanan organları 6 kişiye ‘umut’ oldu.

Ankara’dan organ nakli için Yozgat’a gelen 7 kişilik ekip, yaklaşık 3 saat süren operasyonla hastanın kornea, karaciğer, böbrekleri, dalak ve kalbini alınarak Ankara Üniversitesi ile İbni Sina Hastanesi’ne götürüldü.

Beyin ölümü gerçekleşen hastanın ailesine teşekkür eden Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gamze Talih, “Beyin ölümü tanısı koyduğumuz hastanın ailesinin de onayını alındıktan sonra organ bağışı için bildirildi. Ekipler geldi, karaciğer, böbrek, dalak, kalp ve kornea çıkartıldı. Organlar  altı hastaya daha umut oldu. Bu operasyon hastanemizde başarı ile gerçekleştirildi” dedi. 

Hasta yakını yaptığı açıklamada organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini vurgulayarak “Ölüme çare yok. Ölüme çaresizlik hepimizin çaresizliği. Elimizden gelen bir şey yok. Bu konuda herkesin sağduyulu olmasını istiyorum. Bir can kaybettik, çaresiziz, yapabilecek bir şeyimiz yok ama bir can şifa bulsun istiyoruz. İnşallah sağlıklı bir insan tekrar hayat bulur. Bizi tek mutlu edecek o. Bütün organlarını bağışladık. İnşallah organlar hastalara uyumlu olur ve sağlık bulur” şeklinde konuştu