Yozgat İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Yozgat Şehir Hastanesine, yüksek tansiyon nedeniyle beyin kanaması ile Akdağmadeni’nden sevk edilen,51 yaşındaki N. Y.’nin beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine, eşinin izni ile organ bağışı gerçekleşti.

Eşinin yaptığı açıklamada; eşinin sağlığında organlarını bağışladığını, bu konuda hassas bir insan olduğunu, eşinin isteğinin yerine getirmek istediğini belirtti.

Organ Bağış Haftasında gerçekleşen organ bağışı, Yozgat Şehir Hastanesi’nde ikinci kez, Yozgat’ta dördüncü kez gerçekleşmiş oldu.

Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden organ nakli için Yozgat’a gelen 3 kişilik ekip tarafından, yaklaşık 2 saat süren operasyonla beyin ölümü gerçekleşen hastanın iki böbrek ve korneasını alındı. 
 
Ekipte bulunan Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Sertaç Çimen, eşi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sanem Çimen, 2007-2011 yılları arasında Yozgat’ta görev yaptıklarını dile getirerek, böylesine güzel bir haftada, organ bağışı için Yozgat’a yeniden gelmelerinden dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdiler. Çimen çifti, organ çıkarım ameliyatları için 5 yıl Kanada’da eğitim görüp, çalıştıklarını da belirtiler.

Yozgat Şehir Hastanesinde gerçekleşen organ bağışı ile ilgili açıklama yapan Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin; "Yozgat’ta dördüncüsü gerçekleşen organ bağışının Organ Bağış Haftasında gerçekleşmiş olması bizleri duygulandırdı.

Organ nakli bir gün hepimize gerekebilir. Türkiye’de 25 binden fazla organ bekleyen hasta var. Maalesef o yoğunlukta organ bağışı yapılmıyor. Biraz daha çabalamamız gerekiyor. Böbrek, akciğer, ince bağırsak, pankreas, kalp, karaciğer organları ile kornea, kalp kapağı, kemik, kemik iliği ve deri ülkemizde nakledilebilen dokulardır. Ölümden sonra toprakta çürümeye terk edilen organlarımız, aslında yepyeni yaşamlara birer umuttur" dedi.