ORAN'dan 36 Milyon TL Yatırım

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Yönetim Kurulu Toplantısı Kayseri Valisi ve ORAN Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Düzgün başkanlığında toplandı.
Yayınlanma tarihi: 13 Ağustos 2015, Perşembe günü, saat: 08:39

Kayseri Valiliği’nin ev sahipliğinde Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Abdulkadir Yazıcı, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Sivas Valisi Âlim Barut, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Sivas İl Genel Meclisi Başkanı Sedat Özata ve ORAN Genel Sekreter Vekili Fatih Gavgacı katıldı.
 
Vali Abdulkadir Yazıcı, Ajans Yönetim Kurulu Başkanlığını Devretti
Kalkınma ajansları mevzuatı gereği her yıl bölge illeri arasında ajans yönetim kurulu başkanlığında değişiklik olduğunu söyleyen Vali Abdulkadir Yazıcı “Ağustos 2014 yılında aldığım Yönetim Kurulu Başkanlığını Kayseri Valisi Sayın Orhan Düzgün beyefendiye devrediyorum. İnşallah çalışmalarımız memleketimiz, milletimiz ve illerimiz açısından hayırlı olur” dedi.

Kayseri Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Düzgün, toplantının açılışında, 2016 yılı Ağustos ayına kadar Ajans Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın Kayseri Valiliği tarafından yürütüleceğini hatırlatarak, görevi teslim aldığı Vali Abdulkadir Yazıcı’ya teşekkür etti.
 
Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor
Vali Düzgün, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın, gerek planlama ve koordinasyon faaliyetleri, gerek analiz ve fizibilite çalışmaları, gerekse sağlanan teknik ve mali desteklerle bölgenin kalkınma sürecine yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

Ajans’ın 2016 yılı çalışma programı ve bütçe çalışmalarının başlatıldığını kaydeden Vali Düzgün,  2016 yılı için gerçekleştirilecek çalışmalar ile destek sağlanacak alanların önümüzdeki günlerde çalışma programının onaylanması ile birlikte kesinlik kazanacağını ve kamuoyuna duyurulacağını ifade etti.
 
Bölgeye 36 Milyon TL Yatırım
2015 yılı destek programları kapsamında 17 milyon TL’si Ajans desteği olmak üzere, bölgeye 36 milyon TL tutarında bir yatırım gerçekleşmesinin beklendiğini dile getiren Vali Düzgün, şu bilgileri verdi:
 
“Geçtiğimiz ay içerisinde; 2015 yılı ‘Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Rekabet’ ile ‘Kültür ve Turizm’ mali destek programları kapsamında Ajanstan destek almaya hak kazanan proje sahipleri ile sözleşmeler imzalanmış olup, projelerin uygulama süreci başlatılmıştır. Programlar kapsamında 17 milyon TL’si Ajans desteği olmak üzere bölgemize 36 milyon TL tutarında bir yatırımın gerçekleşmesi beklenmektedir.  Ajans destek programları kapsamında geçtiğimiz ay içerisinde ayrıca; devam eden projelere yönelik olarak izleme ve fiziksel kontrol faaliyetleri ile raporlama ve ödeme süreçleri gerçekleştirilmiş, eğitim süreçleri yürütülmüş ve izleme ziyaretlerine devam edilmiştir.”
 
Kayseri, Sivas ve Yozgat’ı kapsayan TR72 bölgesi için “Turizm”, “Ar-Ge, Yenilikçilik ve Kümelenme”, “Sosyal Altyapı”, “Enerji ve Çevre” olmak üzere dört farklı alanda oluşturulan sektörel çalışma gruplarının geçtiğimiz aylarda toplandığını hatırlatan Vali Düzgün, Ajans koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantılara Kalkınma Kurulu üyelerinin yanı sıra kamu, üniversite, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve diğer kurum/kuruluş temsilcilerinin katılımının sağlandığını ve toplantılarda, söz konusu alanlarda bölge illerinin sorunlarının belirlenerek, çözüm önerilerinin tartışıldığını ve eylem planları oluşturularak ajans raporlarına yansıtıldığını kaydetti.
 
Vali Düzgün, TR72 Bölgesi Turizm Raporu, Bölgesel Yenilik Stratejisi, Kayseri, Sivas ve Yozgat İlleri Sosyal Durum Analizleri ve TR72 Bölgesi Enerji ve Çevre Raporu olmak üzere hazırlanan 6 farklı raporun da paydaşların istifadesine sunulduğunu ifade ederek, bölgesel kalkınma yolunda Ajans tarafından yürütülen çalışmaların hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
Kayseri Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Düzgün'ün konuşmasının ardından gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Etiketler: oran   ekonomi   abdulkadir yazıcı   kayseri  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki