ORAN YÖnetim Kurulu Sivas'ta Toplandı

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantısı, Ajans Yönetim Kurulu Başkanı olan Vali Abdulkadir Yazıcı başkanlığında ORAN Sivas Yatırım Destek Ofisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
Yayınlanma tarihi: 17 Haziran 2015, Çarşamba günü, saat: 08:52

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantısı,  Ajans Yönetim Kurulu Başkanı olan Vali Abdulkadir Yazıcı başkanlığında ORAN Sivas Yatırım Destek Ofisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
 
Toplantıya, Vali Abdulkadir Yazıcı’nın yanı sıra; Sivas Valisi Alim Barut, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sivas Ticaret Odası Başkanı Osman Yıldırım, Oran Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Vekili Fatih Gavgacı katıldı.
 
Ajans Yönetim Kurulu Başkanı olan Vali Abdulkadir Yazıcı, toplantıda yaptığı konuşmada; “Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı teklif çağrısı kapsamında başvuru süreci 10 Nisan 2015 tarihi itibariyle sona eren mali destek programlarına yapılan proje başvurularının değerlendirme süreci tamamlanmış ve toplam 17 Milyon TL kaynağın aktarılacağı başarılı projeler belirlenmiştir” dedi.  
 
Hedef 36 Milyon Lira Yatırım
Yazıcı “Bağımsız değerlendiriciler tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler neticesinde; “Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Rekabet Programı” ile “Kültür ve Turizm” mali destek programları kapsamında toplam 58 proje başvurusu Ajans tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır. Belirlenen projelerle bölgemizde toplam 36 Milyon TL tutarında bir yatırımın hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. Ajans web sitesinde ilan edilecek olan başarılı proje sahipleri ile sözleşmeler imzalanarak projeler uygulanmaya başlayacaktır” şeklinde konuştu. Vali Abdulkadir Yazıcı “Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından “Sosyal Altyapı”, “Turizm”, "Ar-Ge, Yenilikçilik ve Kümelenme" ile “Enerji ve Çevre” alanlarında sektörel çalışma grubu toplantıları Haziran ayı başında bölge illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Ajans moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantılara Kalkınma Kurulu üyelerinin yanı sıra TR72 Bölgesi illerindeki ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katılım sağlamışlardır. Toplantılarda, söz konusu alanlarda bölge illerinin sorunları belirlenerek, çözüm önerileri tartışılmış ve eylem planları oluşturulmuştur. Ayrıca, geçtiğimiz dönemde Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından Kayseri, Sivas ve Yozgat illeri için Sosyal Durum Analizleri hazırlanarak, Kalkınma Bakanlığı’na sunulmuştur. Bu kapsamda, sosyal altyapı açısından bölge il ve ilçelerinin sorunları ve çözüm önerileri ile birlikte, illerin nüfus, göç, eğitim, sağlık, aile, istihdam, sosyal güvenlik, gelir dağılımı ve fırsat eşitliği, konut, yoksulluk, sosyal yardımlar, sosyal sivil toplum ve sosyal hareketler, kültür konularında durumları detaylı olarak incelenmiş, sorunlar ve çözüm önerilerine geniş yer verilmiştir. İllerimizin kalkınması adına hazırlanan eylem planlarının ve sosyal durum analizi çalışmaları kapsamında sunulan çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi amacıyla, Kalkınma Bakanlığı başta olmak üzere ilgili mercilerle iletişim halinde yürütülen çalışmalar bundan sonraki süreçte de devam edecektir. Son olarak, gerçekleştirdiği çalışmalarda, bölgede faaliyet gösteren paydaşların planlama süreçlerine katılımına önem veren Ajansımız bölgemizin gelişimi adına örnek alınabilecek yatırımları Ajans Kalkınma Kurulu üyeleriyle birlikte yerinde ziyaret etmektedir. Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde “Çevre ve Enerji” alanında iyi uygulama örnekleri, ilgili Kalkınma Kurulu üyelerinin katılımıyla ziyaret edilerek yerinde incelemeler gerçekleştirilmiştir. Benzer uygulamalar bölge için önem taşıyan diğer alanlarda da düzenlenmeye devam edilecektir. Ajans desteklerinin ve bölgesel kalkınma yolunda yürütülen çalışmaların bölgemize hayırlı olmasını temenni ederim” diye konuştu.  
 
Vali Abdulkadir Yazıcı’nın konuşmasının ardından Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı basına kapalı olarak devam etti.

 

Etiketler: oran   ekonomi   sivas   abdulkadir yazıcı  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki